Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 6 maja. Imieniny: Beniny, Filipa, Judyty
03/04/2021 - 18:35

Liturgia Wigilii Paschalnej z Parafii Matki Bożej Niepokalanej [NA ŻYWO]

Wielka Sobota jest ostatnim dniem Triduum Paschalnego. Jest to dla wszystkich wiernych czas zadumy nad tym, co wydarzyło się ponad 2000 lat temu w Jerozolimie. Zachęcamy Was do oglądania na portalu Sądeczanin transmisji obrzędów Wielkiej Soboty z Parafii Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu o godz. 20.

Wigilia Paschalna jest sercem całego roku liturgicznego i wszystkich innych świąt. W tę najświętszą noc, w której nasz Pan Jezus Chrystus przeszedł ze śmierci do życia, Kościół wzywa wszystkich wierzących, by zebrali się na wspólne czuwanie i modlitwę.

Zobacz też Zatrzymaj się, weź swój krzyż i idź z Jezusem na Golgotę

Nocne czuwanie składa się z czterech części. Pierwsza to liturgia światła. Zazwyczaj po zmroku, poza kościołem, rozpala się ogień i błogosławi się go, aby zapalić od niego paschał – dużą woskową świecę – symbol Chrystusa Zmartwychwstałego. Następnie w procesji paschał zostanie wniesiony do ogarniętego mrokiem kościoła, aby od jednego nikłego płomienia stopniowo rozświetlić jego wnętrze. Następnie kapłani odśpiewają Exultet, czyli Orędzie paschalne, w którym uwielbia się Boga za tę Świętą Noc i cud Zmartwychwstania Jezusa.

Druga część Wigilii to rozbudowana liturgia słowa. Niegdyś dziewięć czytań było przeznaczone dla wiernych oczekujących na powrót katechumenów, którzy w tym czasie przyjmowali chrzest w baptysterium. Obecnie siedem wybranych czytań ze Starego Testamentu, fragment z Listu św. Pawła do Rzymian oraz Ewangelii wg św. Mateusza o Zmartwychwstaniu Jezusa, zapraszają nas do przejścia najważniejszych wydarzeń historii zbawienia. Czytania mówią o wspaniałym dziele stworzenia i jeszcze wspanialszym dziele odkupienia, o cudownym stworzeniu człowieka i jeszcze cudowniejszym odkupieniu go w Chrystusie. Pomiędzy czytaniami śpiewa się Psalmy i pieśni ze Starego Testamentu, a kapłan odmawia modlitwy, aby podkreślić, że ta część liturgii nie jest tylko biernym słuchaniem, lecz odkrywaniem współcześnie przez wszystkich, podobnych cudów Bożego działania w życiu osobistym. W tej części również zabrzmi uroczysty śpiew Chwała na wysokości Bogu i zwycięski okrzyk Alleluja na cześć Chrystusa.

Zobacz też Droga krzyżowa epidemii. Niezwykłe rozważania na wyjątkowe czasy

Trzecia część celebracji to liturgia chrzcielna. Wspomnienie chrztu jest bardzo ważne tej nocy. Przez misterium paschalne, to znaczy przez mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa zostaliśmy odkupieni. W chwili chrztu świętego na każdym człowieku spełnia się ta tajemnica pogrzebania z Chrystusem w Jego śmierci i powstania z Nim do nowego życia.

Czwarta część to liturgia eucharystyczna. Stanowi ona szczyt celebracji i źródło życia chrześcijańskiego. To właśnie w niej prawdziwie jednoczymy się z Chrystusem Zmartwychwstałym przez przyjęcie Komunii św.

Zachęcamy Was do oglądania na portalu Sądeczanin transmisji obrzędów Wielkiej Soboty z Parafii Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu o godz. 20. ([email protected])

RG [email protected]







Dziękujemy za przesłanie błędu