Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 3 maja. Imieniny: Jaropełka, Marii, Niny
09/07/2023 - 15:15

Z biznesem ruszali, gdy socjalizm trzymał się mocno. Teraz wrośli w międzynarodowy rynek

Według rankingu Forbesa z września 2022 r. najbogatszą w całości węgierską firmą jest MPF Holding zajmująca się produkcją i sprzedażą urządzeń i komponentów przemysłowych oraz obrotem nieruchomości. Majątek grupy należącej w większości do rodziny Felcsutich oszacowano na ponad miliard euro forintów. Firma kontynuuje międzynarodowy rozwój w skali światowej.

Początki firmy sięgają jeszcze czasów socjalizmu na Węgrzech. Choć oficjalnie nie istniały tam prywatne przedsiębiorstwa, dopuszczano jednak pewne formy inicjatywy prywatnej. W 1976 roku powstała spółdzielnia Plastik Műanyagipari Kisszövetkezet, której współtwórcą był Csaba Felcsuti. Jej członkowie zajmiowali się produkcją narzędzi we własnym garażu. Po opuszczeniu spółdzielni Felcsuti stworzył Metalplast Gmk, która dostarczała produkty metalowe i plastikowe największym wówczas firmom w kraju. Po transformacji na Węgrzech Csaba dostrzegł potencjał w powstającym rynku sklepów z narzędziami. W 1994 r. wraz z synem Zsoltem założyli spółkę komandytową MP Beta, z której wywodzi się pierwsza marka własna firmy – MP Meta. Z czasem do produktów MP Meta dołączyła również linia Rhino.

Na początku lat dwutysięcznych MP Meta była już na tyle rozwiniętą firmą, by móc rozpocząć przejęcia innych przedsiębiorstw. W 2003 r. firma Felcsutich nabyła produkującą narzędzia firmę Widenta, której fabryka w Romhány jest obecnie największym w Europie Środkowo-Wschodniej centrum produkcji szlifiarek i tarcz tnących. W tym samym roku pojawiła się potrzeba restrukturyzacji biznesu, w wyniku której grupa kontynuowała działalność pod nazwą MPF Holding Logisztikai és Kereskedelmi Zrt., podporządkowanej spółce MPF Holding LLC z siedzibą w Nowym Jorku. W 2005 r. grupa nabyła fabrykę mebli w węgierskim Baja i rozszerzyła się o firmę działającą na rynku niemieckim. Już rok później MFP współtworzyło przedsiębiorstwo joint venture działające w Chinach.

Grupa była jednym z wygranych światowego kryzysu finansowego z 2008 r. Korzystając z nagromadzonego kapitału zakupiono kilka podupadających firm, w tym produkującą papier ścierny Clarflex LTD, Kemikál – największą w regionie Europy Środkowo-Wschodniej fabrykę chemikaliów budowlanych, a także FÉG – lidera regionu pod względem produkcji urządzeń grzewczych i konwektorów. Grupa szczyci się tym, że przywróciła węgierski kapitał podupadającym krajowym firmom, które po transformacji sprywatyzowano i sprzedano inwestorom zagranicznym. Aby przystosować się do aktualnej koniunktury, w 2012 roku nowojorska spółka-matka została zastąpiona przez MPF Holding South East Asia LTD z siedzibą w Singapurze.

W 2016 r. należąca do grupy fabryka mebli drewnianych MP Borovi został odsprzedana, lecz infrastruktura fabryczno-logistyczna po niej pozostała w dalszym ciągu wykorzystywana przez MPF. Już rok później południowoazjatycka część firmy przeszła duże zmiany. W Malezji powstały dwa przedsiębiorstwa, które obecnie zajmują się produkcją w Azji i ogólnoświatową dystrybucją produktów grupy. Działalność singapurskiego MPF Holding South East Asia LTD została ograniczona do holdingu. W 2019 r. dokonano poważnych inwestycji, które pozwoliły rozszerzyć produkcję marek FÉG i WIDENTA. W 2021 r. główna siedziba grupy została przeniesiona do Schaffhausen na pograniczu szwajcarsko-niemieckim, gdzie działa MPF INDUSTRY GROUP AG.

Czytaj dalej - TUTAJ







Dziękujemy za przesłanie błędu