Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 20 maja. Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny
15/01/2024 - 06:25

W 2024 roku można nie płacić abonamentu RTV, skoro telewizja i radio postawione są w stan likwidacji?

Gdy sklep lub inna firma ogłasza likwidację, zazwyczaj następuje wyprzedaż towarów po atrakcyjnych niższych od detalicznych cenach. Niestety, choć minister kultury postawił spółki zaliczane do mediów publicznych w stan likwidacji, nie oznacza to, że ustaje obowiązek wnoszenia opłaty abonamentowej za media, a nawet płacenia za radio lub telewizję po niższych stawkach.

Zasady opłacania abonamentu określa ustawa o opłatach abonamentowych z dnia 5 kwietnia 2005 roku. Natomiast na Pocztę Polską jako organ uprawniony do pobierania opłaty wskazuje ustawa z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe.

Do kompletu przepisów dodajmy, że rozporządzenie Krajowej Rady Telewizji i Radiofonii z dnia 16 lutego 2010 r. określa, kto jest zwolniony z opłaty lub wnosi ją z ulgą.

Ile trzeba zapłacić za radio i telewizor: abonament RTV w 2024 r.

Opłata za 1 miesiąc za radioodbiornik wynosi 8,70 zł miesięcznie a za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 27,30 zł miesięcznie.

Osobom, które do 25 stycznia 2024 r. zapłacą abonament RTV za cały rok z góry , przysługuje 10 proc. zniżki.

Opłatę należy wnosić od zakupu pierwszego odbiornika radiowego lub telewizyjnego. Zgodnie z przepisami trzeba odbiornik zarejestrować na poczcie w ciągu 14 dni od dnia zakupu.

Kto nie musi płacić abonamentu RTV w 2024 r. lub płaci mniej

  • Abonament RTV nie dotyczy osób, które ukończyły 60. rok życia i mają prawo do emerytury. Istnieje jednak warunek – ich miesięczne świadczenie emerytalne nie może wynosić więcej niż 50% (połowa) aktualnej wysokości miesięcznego wynagrodzenia miesięcznego podawanego przez GUS.
  • Opłat nie musi ponosić osoba, która osiągnie 75. rok życia.
  • Z regulowania opłat abonamentowych zwolnieni są też zaliczeni do pierwszej grupy inwalidzkiej.
  • Abonament RTV nie obejmuje też osób, które mają status inwalidy wojennego lub wojskowego.

Jednak zwolnienia te nie przysługują z automatu – trzeba na poczcie złożyć stosowny wniosek, by z nich skorzystać.

Ponadto osoba, która przestała posiadać odbiornik radiowy, telewizyjny lub oba na raz. Powinna jednak pamiętać, że od 1 stycznia 2014 roku istnieje obowiązek zgłoszenia tego i dokonania wyrejestrowania wszystkich urządzeń.

Maksymalna kara za niewnoszenie opłat abonamentowych to 30-krotność miesięcznej opłaty za ostatni rok. Obecnie jest to 610 złotych 10 groszy.

Informacje o ewentualnych zaległościach można sprawdzić telefonicznie – w Biurze Informacji Poczty Polskiej, pod numerem telefonu (+48) 43 842 06 06., który jest czynny w godzinach 8.00-20.00.

I jeszcze jedno: zgodnie z przyjętym orzecznictwem sądowym, zaległości za abonament RTV przedawniają się na zasadach takich samych jak podatki – a więc dopiero po upływie pięciu lat licząc od końca roku, za który były należne, czyli praktycznie dopiero po upływie sześciu lat.
Za zaległości nalicza się też odsetki karne, też na zasadach takich jak w przypadku zaległych podatków.   ([email protected]) fot. Alehandra13/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu