Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 19 maja. Imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra
29/10/2016 - 18:35

Uwaga! „Od góry” palić można tylko w niewielu piecach! Instrukcje odwołane

Na stronie internetowej akcji „Małopolska w zdrowej atmosferze” pojawiło się ostrzeżenie Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu, który ostrzega przed tzw. paleniem od góry, które propaguje się a przynajmniej propagowało jako najbardziej ekologiczne i najmocniej ograniczające emisję szkodliwych dla zdrowia i życia pyłów.

Co to za instytut? Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu, to jedna z trzech akredytowanych w Polsce placówek akredytowanych do badania kotłów.

Według jego specjalistów palić „od góry” można tylko w tak zwanych piecach szybowych, których na rynku jest bardzo, bardzo mało – stanowią jedynie 5 procent wszystkich używanych i dostępnych w sprzedaży.

W komunikacie czytamy:

Każdy użytkownik kupując urządzenie grzewcze powinien je eksploatować w sposób zgodny z dołączoną przez producenta instrukcją obsługi, co obejmuje również typ i jakość stosowanych paliw. Inna eksploatacja może powodować zagrożenie dla zdrowia i życia użytkownika oraz być przyczyną awarii czy utraty gwarancji udzielonej na kocioł c.o.

Zobacz też: Rozpalaj od góry, oszczędzaj węgiel i dbaj ośrodowisko [Wideo instrukcja]

Inny niż przewidziany przez producenta kotła sposób prowadzenia procesu spalania zmienia obciążenia cieplne w komorze spalania urządzenia, co może wpływać negatywnie na czas eksploatacji kotła (szybsze zużycie urządzenia). Ponadto przy stosowaniu rozpału od góry przy paliwie z biomasy (drewno), efekt ekologiczny jest odwrotny od zamierzonego.

Ale na tym nie koniec ostrzeżeń.

Instytut zaleca również ostrożność w zakresie stosowania dostępnych na rynku preparatów do spalania paliw stałych. Nie są one w stanie zastąpić paliwa niskoemisyjnego, które w trakcie produkcji poddawane jest wstępnej obróbce termicznej – czytamy dalej w oficjalnym komunikacie.

ES Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.info







Dziękujemy za przesłanie błędu