Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 30 kwietnia. Imieniny: Balladyny, Lilli, Mariana
10/10/2016 - 10:55

Ustawa nie przystaje do rzeczywistości. Sącz ma propozycje co w niej zmienić

Swoje propozycje do nowelizacji Ustawy o Rehabilitacji Zawodowej i Społecznej oraz Zatrudnieniu Osób Niepełnosprawnych mają środowiska osób niepełnosprawnych z Nowego Sącza.

Nowelizację zapowiedział szef PFRON Robert Kwiatkowski podczas wizyty w Nowym Sączu. Przez ostatnie tygodnie trwałym w mieście konsultacje, dzięki którym sądecki samorząd przygotował swoje propozycje.

- Obowiązująca ustawa jest przestarzała zwłaszcza w zakresie rehabilitacji zawodowej – przypomina Leszek Langer, dyrektor Wydziału Integracji i Rynku Pracya.

 Środowiska osób niepełnosprawnych z Nowego Sącza postulują m.in. o skrócenie konieczności prowadzenia działalności gospodarczej przez niepełnosprawnych którzy otrzymali dofinansowanie, z dwóch lat do roku, o organizowanie dla takich osób specjalnych szkoleń oraz o mocniejsze wsparcie dla przedsiębiorców zatrudniających osoby niepełnosprawne.  

- Jeśli chodzi o aktywizację społeczną zależałoby nam na tym, aby dać więcej narzędzi i wsparcia organizacjom pozarządowym. Dzisiaj mają one problem z podjęciem wielu środków z PFRONU, gdyż musza mieć wkład własny w wysokości czterdziestu procent. Czasami to kwota nie do zgromadzenia – dodaje Leszek Langer.

Nowelizacja będzie miała także za zadanie wprowadzić nowy model rehabilitacji, tak aby osoby, które nie mogą wyjechać na specjalny turnus, mogły skorzystać z formy turnusu stacjonarnego. Ten odbywałby się w prowadzonych przez miasto ośrodkach wsparcia.

Zmiany czekają także warsztaty terapii zajęciowej. Do tej pory ich zadaniem było przygotowanie osoby niepełnosprawnej do podjęcia przez nią pracy zawodowej.

- Nieważne czy taka osoba była zdolna do podjęcia pracy, czy nie. Naszym obowiązkiem było wprowadzenie jej na rynek pracy i to rynek ogólnodostępny –zauważa Jan Reszkiewicz, kierownik warsztatów prowadzonych przez Fundację „Mada”. – Dzięki nowelizacji warsztaty będą działały w porozumieniu z zakładami aktywności zawodowej, czy pracodawcami zatrudniającymi niepełnosprawnych. Gdy osoba niepełnosprawna nie poradzi sobie w nowej rzeczywistości będzie mogła do nas wrócić – dodaje.

Zmiany w ustawie mają zostać wprowadzone do końca 2017 roku.

Zobacz też: Integracyjny Turniej Bocci. 200 zawodników na start

(KB)

Fot. KB







Dziękujemy za przesłanie błędu