Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 27 kwietnia. Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty
18/03/2024 - 16:00

Takiej okazji jeszcze nie było: obligacje oszczędnościowe w marcu dają zarobić sporo ponad inflację

Obligacje antyinflacyjne długo takimi były tyko z nazwy, dopiero gdy inflacja spada dają możliwość zarobienia oszczędzającym. Głównie obligacje trzy- i czteroletnie, ale w marcu ze względu na spadek inflacji i wciąż wysokie stopy procentowe zarobić można także na obligacjach dwuletnich a nawet rocznych.

To już ostatnia okazja – nawet jeśli Rada Polityki Pieniężnej nie obniż stóp i pozostaną one wciąż na poziomie 5,75% stopa referencyjna, to ponieważ część obligacji jest indeksowana do średniorocznej inflacji, zyski z zakupu w następnych miesiącach mogą być niższe. Wiadomo już przecież, że w styczniu inflacja spadłą do 3,9% a w lutym do 2,8%. Kolejny spadek powinien być w marcu i choć potem pewnie inflacja znów pójdzie nieco w gó®ę, w skali całego roku te trzy miesiące mogą mocno obniżyć inflację średnioroczną.

Dlaczego w marcu wciąż warto inwestować w obligacje trzy- i czteroletnie

W marcu 2024 r. tradycyjnie najbardziej opłacalne są – ze względu na konstrukcję zasad oprocentowania – obligacje trzy- i czteroletnie. Jednak w związku z tym, że inflacja spadła do poziomu 3,9% a stopa referencyjna NBP wciąż wynosi 5,75 proc., bardzo atrakcyjne stają się w marcu obligacje dwuletnie, a nawet roczne, co wcześniej nie było takie oczywiste.

Obligacje trzyletnie są obligacjami o oprocentowaniu stałym wynoszącym 6,40% rocznie. W pierwszym roku oprocentowanie jest naliczane od wartości 100 zł, a w kolejnych latach od wartości powiększonej o odsetki za poprzedni rok (tzw. kapitalizacja odsetek). Odsetki są wypłacane po zakończeniu oszczędzania.

Co zyska inwestor kupujący w marcu obligacje roczne i dwuletnie

Obligacje roczne są obligacjami o zmiennym oprocentowaniu. W pierwszym miesiącu oprocentowanie wynosi 6,05% w skali roku. W kolejnych miesięcznych okresach odsetkowych oprocentowanie jest równe stopie referencyjnej NBP i stałej marży wynoszącej 0,00%. Odsetki są wypłacane co miesiąc. Znów – w kolejnych miesiącach według prognoz, aż do końca inwestycji można liczyć na oprocentowanie 5,75-5,00%.

Obligacje dwuletnie są obligacjami o zmiennym oprocentowaniu W pierwszym miesiącu oprocentowanie wynosi 6,30% w skali roku. W kolejnych miesięcznych okresach odsetkowych oprocentowanie jest równe stopie referencyjnej NBP i stałej marży wynoszącej 0,50%. Odsetki są wypłacane co miesiąc. Obecnie stopa referencyjna to 5,75% i wiele wskazuje, że utrzymywać się ona będzie dłużej. Wielu ekonomistów uważa, że w 2024 r. nie dojdzie w ogóle do obniżki stóp, a najwięksi pesymiści zakładają, że RPP obniży je maksymalnie w skali całego roku o 0,75%. Pozostałe 5% to wciąż więcej niż realnie można zyskać w bankach na lokatach.  [email protected]) fot. nattanan23/pixabay/Freepik  © Materiał chroniony prawem autorskim  







Dziękujemy za przesłanie błędu