Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 29 maja. Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji
28/05/2012 - 09:26

Specjalna Strefa Ekonomiczna pod inwestycję Carbonu?

Nad włączeniem ponad 3 ha działki będącej w wieczystym użytkowaniu przez SGL Carbon S.A. do krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej będą jutro decydować nowosądeccy radni.
Na wtorkowej (29 maja) sesji Rady Miasta jeden z punktów dotyczy wyrażenia zgody na ustanowienie krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej na gruntach położonych w Nowym Sączu. Projekt uchwały przygotowany został w związku z pismem prezesa Zarządu Krakowskiego Parku Technologicznego, które przesłane zostało do Ryszarda Nowaka, prezydenta Nowego Sącza.
- Włączenie działek do tej strefy wiąże się z lepszymi warunkami podatkowymi dla inwestorów i przedsiębiorców, którzy ulokowaliby swój biznes na tym gruncie – wyjaśnia Jerzy Wituszyński, przewodniczący Rady Miasta Nowego Sącza. - Jestem przekonamy, że moje koleżanki i koledzy nie będą mieli wątpliwości co do słuszności wydania zgody na wprowadzenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej i przyjmą projekt uchwały – dodaje.
W uzasadnieniu do uchwały można przeczytać, że na działkach, które stanowią własność Skarbu Państwa, a użytkuje je wieczyście Carbon, spółka planuje zrealizować dwa nowe projekty inwestycyjne. Jedno z największych przedsiębiorstw znajdujących się w Nowym Sączu złożyło już w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miasta wniosek o uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn. „Linia produkcyjna materiału węglowo-grafitowego”. Szczegóły inwestycji są jednak trzymane w tajemnicy.
- Jest za wcześnie, by mówić o planach spółki. W odpowiednim czasie wydana zostanie oficjalna informacja – zaznacza Tomasz Nowogórski, dyrektor Grafitów Specjalnych SGL Carbon Polska S.A. w Nowym Sączu.
Wiadomo jednak, że w wyniku nowych inwestycji Carbonu pracę w zakładzie będzie mogło znaleźć co najmniej 100 bezrobotnych.
- I to jest argument za wyrażeniem zgody na prowadzenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej na tych działkach – podkreśla Wituszyński.
Zgoda Rady Miasta na włączenie gruntów do specjalnej strefy jest niezbędna do podjęcia pozytywnej decyzji przez ministra gospodarki w zakresie poszerzenia strefy.
Specjalna Strefa Ekonomiczna prowadzona jest przez Krakowski Park Technologiczny i obejmuje obszar ponad 558 hektarów znajdujących się na terenie województwa małopolskiego i podkarpackiego. Przeznaczona jest ona dla wszystkich firm z sektora przemysłu tradycyjnego, za wyjątkiem produkcji wyrobów alkoholowych, tytoniowych, czy produkcji stali. Firmy działające na terenie strefy otrzymują pomoc z tytułu inwestycji w postaci zwolnień w podatku dochodowym. Małe przedsiębiorstwa otrzymują najwyższy poziom pomocy, który wynosi 70 proc., średnie 60 proc., a duże 50 proc. W Nowym Sączu na terenie Krakowskiego Parku Technologicznego działa już Fabryka Okien Dako, mieszcząca się przy al. Piłsudskiego. Na włączenie czekają też działki przy ul. Wyspiańskiego, gdzie znajduje się m.in. Nowosądecki Inkubator Przedsiębiorczości oraz przy ul. Elektrodowej, gdzie firma FAKRO planowała wybudować zakład produkcji elementów budowlanych.

(ALF)
Fot. (JEC)






Dziękujemy za przesłanie błędu