Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 15 maja. Imieniny: Dionizego, Nadziei, Zofii
18/07/2023 - 19:10

Skandynawska korona tylko wirtualna? Przejście do życia bez gotówki coraz bliżej.

O całkowitym przejściu na płatność bezgotówkową na Północy mówiło się już od wielu lat, a eksperci podawali kolejne możliwe daty wejścia w życie odpowiednich przepisów. Jednak ostatnie decyzje banków Szwecji, Norwegii i Danii o zaprzestaniu przyjmowania własnej waluty w gotówce od wszystkich zagranicznych partnerów i klientów realnie przybliżają nas do bezgotówkowej rzeczywistości.

Bank Pekao S.A. od 31 maja zawiesił realizacje transakcji gotówkowych w koronach szwedzkich i norweskich. Konsekwencją powyższych działań jest brak możliwości wymiany w części polskich kantorów skandynawskich walut na złotówki.

Banki skandynawskie oficjalnie argumentują swoje działania ustawą o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. Mimo to wciąż zarówno w Szwecji, Norwegii jak i Danii istnieje możliwość płacenia gotówką, ale tempo odchodzenie od niej i poziom transakcji bezgotówkowych jest jednym z najwyższy w Europie. Zgodnie ze statystykami szwedzkiego banku centralnego (Riksbank) od 2010 do 2020 roku odsetek Szwedów korzystających z gotówki spadł z 39 do 9 procent. Korzystanie z gotówki w Szwecji ogranicza się głównie do dokonywania drobnych płatności i użytkowania przez osoby starsze. Ponadto dokonywanie zakupów online jest również bardzo popularne, a wielu szwedzkich sprzedawców detalicznych uzyskuje znaczną część swoich marż za pośrednictwem sklepów internetowych. Według Eurostatu 87 procent szwedzkiej populacji dokonało zakupów online w 2021 roku, co stawia ten kraj w czołówce Europy. W Szwecji w 2019 r. mniej niż 2 proc. wszystkich transakcji dokonanych zostało dokonanych gotówką, a w Norwegii w 2020 r. poziom ten według Banku Centralnego wynosił zaledwie 4%. Przyspieszenie odchodzenia od gotówki argumentowane jest m.in. pandemią COVID i próbą uniknięcia przez społeczeństwo rozchodzenia się wirusa. Porównując to z globalną średnią wynoszącą 75 proc transakcji gotówkowych, otrzymujemy jasny obraz tego jak mocno „nowoczesne” są kraje północy.

Czytaj dalej - TUTAJ







Dziękujemy za przesłanie błędu