Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 15 maja. Imieniny: Dionizego, Nadziei, Zofii
26/01/2015 - 13:00

Poszukiwani transportowcy, kucharze i pielęgniarki. Humaniści bez pracy

Najnowszy „Barometr zawodów” opublikowany przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie podaje, że najbardziej poszukiwani są pracownicy z branży transportowej, usług finansowych, szefowie kuchni oraz pielęgniarki. Kłopoty ze znalezieniem pracy mogą mieć nauczyciele, humaniści i niektórzy inżynierowie.
Badanie wskazuje, w jakich zawodach będzie łatwiej (zawody deficytowe), a w jakich trudniej (zawody nadwyżkowe) znaleźć pracę w najbliższym czasie. Trzecią kategorią są zawody zrównoważone, w których panuje równowaga popytu i podaży.

Pracodawcy poszukują wykwalifikowanych pracowników branży transportowej: spedytorów, logistyków i kierowców samochodów ciężarowych. Zdaniem WUP zapotrzebowanie rynku w niektórych częściach regionu jest tak duże, że pracodawcy gotowi są zatrudnić również młodych ludzi, bez większego doświadczenia zawodowego, ale chętnych do wykonywania takiej pracy.

Sektor usług finansowych zatrudni specjalistów ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych do pracy w centrach outsourcingowych w Krakowie i jego najbliższych okolicach. W całym województwie na brak ofert nie powinni narzekać samodzielni księgowi z odpowiednimi uprawnieniami oraz doświadczeniem zawodowym. Tak jest już od kilku lat.

Poszukiwani będą także szefowie kuchni - wyspecjalizowani i doświadczeni kucharze, którzy są w stanie samodzielnie prowadzić placówki gastronomiczne.

W wielu powiatach sygnalizowany jest deficyt pielęgniarek. Wiele z nich wyjechało za granicę, brakuje też chętnych do nauki tego zawodu z powodu niskich zarobków w Polsce.

Podobnie jak w roku ubiegłym niełatwo znajdą pracę pedagodzy, nauczyciele nauczania początkowego, przedmiotów ogólnokształcących w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz nauczyciele przedszkoli.

W Małopolsce jest też nadwyżka socjologów, specjalistów ds. badań społeczno-ekonomicznych, specjalistów administracji publicznej, politologów, historyków, filozofów, geologowie, geografów i geofizyków, inżynierów chemików, inżynierów środowiska, rolnictwa i leśnictwa.

Mamy też za dużo absolwentów szkół zawodowych w takich zawodach jak: murarze, technicy budownictwa, technicy informatycy, specjaliści technologii żywności i żywienia, technicy mechanicy, czy też mechanicy maszyn i urządzeń.

Niewiele jest ofert dla portierów, woźnych i dozorców, sprzątaczek i pokojowych, kierowców samochodów osobowych, niewykwalifikowanych robotników budowlanych.

Największym rynkiem pracy pozostaje Kraków. Tam stopa bezrobocia wynosi 5,2 proc., a w powiecie krakowskim - 8,1 proc., w Nowym Sączu, 9,1 proc. Najwyższe bezrobocie zanotowano w powiatach: dąbrowskim (16,8 proc.), limanowskim (15,7 proc.) oraz nowosądeckim (14,5 proc.).

(opr.jg) źródło: WUP w Krakowie
 






Dziękujemy za przesłanie błędu