Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 24 maja. Imieniny: Joanny, Zdenka, Zuzanny
13/06/2013 - 09:41

Podegrodzie: Instalują już bezpłatne komputery z Internetem

Radość, euforia – tak można określić reakcje uczestników projektu przeciwko wykluczeniu cyfrowemu gminy Podegrodzie. Pierwsze zestawy komputerowe już działają, ekipa montująca pracuje nawet w weekendy, by zdążyć do 20 czerwca z instalacja sprzętu i uruchomieniem internetu w 150 gospodarstwach domowych na terenie gminy.
- Do środy, 12 czerwca, zestawy komputerowe wraz z dostępem do Internetu były montowane w Brzeznej, Długołęce i Chochorowicach – mówi Grzegorz Popardowski, z ramienia gminy nadzorujący realizację programu "Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu mieszkańców Gminy Podegrodzie", realizowanemu przez Gminę Podegrodzie w latach 2012-2015, który dofinansowany jest w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007 -2013, 8. Oś Priorytetowa: Społeczeństwo informacyjne – zwiększanie innowacyjności gospodarki, Działania 8.3 Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu – eInclusion, którego całkowita wartość wynosi ponad 1,344 mln zł, z czego dofinansowanie to ponad 1,142 mln zł.
- Jeżdżę z ekipą montującą zestawy, sprawdzam, czy wszystko działa i jest zgodne z umowa, jaką gmina podpisała z firmą Suntar, która wygrała przetarg za montaż zestawów wraz z dostępem do internetu – mówi Popardowski. – Muszę podkreślić, że podczas montażu tych komputerów ich odbiorcom towarzyszy ogromna radość, wręcz euforia, są szczęśliwi, ze dostają za darmo sprzęt o dostęp do sieci WWW, nie ukrywają wdzięczności wobec gospodarza gminy, wójt Małgorzaty Gromali – podkreśla.
Montaż komputerów w 150 gospodarstwach ma być zakończony do 20 czerwca.
- Montujemy zestawy od rana do wieczora na terenie całej gminy, najprawdopodobniej w sobotę też będziemy pracować, do miejsc zamieszkania wielu beneficjentów ciężko jest dotrzeć – zaznacza Grzegorz Popardowski.
W okresie realizacji trwałości projektu gmina Podegrodzie jest właścicielem sprzętu komputerowego oraz płaci rachunki za dostęp do Internetu.
- Podczas montażu mieszkańcy zostali ponownie pouczeni, jak korzystać ze sprzętu, co im wolno, a czego nie – zaznacza Grzegorz Popardowski. – Sprzętu nie wolno im sprzedać, mają o niego dbać, jak o swoją własność, nie powinni też ściągać pirackich programów, za które oni będę odpowiadać. Gmina będzie sprawdzać sposób wykorzystania komputerów podczas kontroli, gdy stwierdzi się brak komputera, beneficjent poniesie odpowiednie konsekwencje - podkreśla.
Komputery zostały wyposażone w program antywirusowy oraz bezpłatny system operacyjny Ubuntu oraz w komplet sterowników
- Te komputery nie są przeznaczone do gier, a do edukacji, kontaktu ze światem i rozwijaniem zainteresowań – podkreśla Popardowski.
Realizacja projektu potrwa do 30 czerwca 2015 roku. Po tym czasie komputery przechodzą na własność beneficjentów, gmina przestaje też opłacać rachunki za dostęp do Internetu. Od decyzji samych zainteresowanych zależy, czy będą chcieli ponosić opłaty za internet, czy też nie.

ZOG
Fot. Grzegorz Popardowski

 






Dziękujemy za przesłanie błędu