Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 7 maja. Imieniny: Augusta, Gizeli, Ludomiry
11/04/2023 - 10:45

Po zwolnienie lekarskie i po niektóre recepty znów trzeba będzie pójść do przychodni? Jaki sens będą miały teleporady?

Ministerstwo Zdrowia planuje w trybie pilnym ograniczyć wystawianie recept przez Internet oraz zwolnień lekarskich. Ma to się stać w trybie ekspresowym, poprzez dodanie poprawek do jednej z ustaw, która jest w toku procesu legislacyjnego.

Jak już o tym pisaliśmy, najpierw pod koniec marca wiceminister zdrowia Waldemar Kraska a następnie na początku kwietnia sam szef resortu – minister Andrzej Niedzielski alarmowali opinię publiczną o nadużyciach przy wystawianiu e-recept i e-zwolnień lekarskich.

Lekarze nadużywają e-recept, wystawiające je bez kontroli i seryjnie?

Wystawianie dokumentów drogą cyfrową, w tym recept czy zwolnień, daje możliwość ustalenia m.in. czasu w jakim dokument powstał. Łatwo więc sprawdzić, że lekarz wystawiał seryjnie recepty a nawet zwolnienia – z taką częstotliwością, że niemożliwe jest by było to powiązane z jednoczesnym diagnozowaniem i badaniem pacjenta.

Takie seryjne wystawianie w systemach cyfrowych e-recept i e-zwolnień zaobserwowała komisja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) powołana do kontroli zwolnień lekarskich.

Lekarze co prawda tłumaczyli, że nie wystawiają recept seryjnie tylko wpisują je seryjnie do systemu już po zakończeniu dyżuru, ale i tak resort zdrowia chce wprowadzić ograniczenia. Co prawda minister Niedzielski zapowiadał, że ma to być wprowadzone w taki sposób, by nie ucierpieli pacjenci, ale sprawa budzi kontrowersje.

Jakie ograniczenia będą w wystawianiu e-recpt

Tym bardziej, że ograniczenia mają być wprowadzone szybko. W rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz wyjaśnił, że na lekarzy wystawiających e-recepty ma być nałożony obowiązek przeprowadzania dokładnego wywiadu medycznego przed wystawieniem dokumentu.

Ma to wyeliminować automatyzm wystawiania recept. Ale czy w związku z tym nie wydłużą się kolejki oczekujących na teleporadę?

Ponadto zostanie ograniczona lista leków, które można będzie przepisywać poprzez e-recepty. Wojciech Andrusiewicz jako przykład podał leki, które mogą powodować uzależnienie, jednak wciąż nie wiadomo jak będzie wyglądała taka pełna lista wyłączeń z e-recept.

Będzie zakaz wystawiania e-zwolnień w czasie teleporady?

Nie wiadomo na razie także w jaki sposób resort zdrowia chce ograniczyć wystawianie e-zwolnień lekarskich. Faktem jest, że tak zwane lewe zwolnienie można łatwo i szybko dostać przez Internet za cenę 100 zł, ale przecież podobnie było z papierowymi L-4.

O zlikwidowanie możliwości wystawiania zwolnień lekarskich przez Internet apelują pracodawcy. Co to oznaczałoby w praktyce? W czasie teleporady lekarz po zastosowaniu dodatkowego „standardu obsługi pacjenta” czyli bardzo szczegółowego. ([email protected]) fot.pixabay







Dziękujemy za przesłanie błędu