Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 28 kwietnia. Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa
21/02/2023 - 12:10

Pieniądze na fotowoltaikę teraz dostaną także lokatorzy, spółdzielcy i członkowie wspólnot mieszkaniowych

Prosument lokatorski to nowe prawa dla osób mieszkających w budynach wielorodzinnych. Podobnie jak wcześniej właściciele domów dostawali doinansowanie do paneli fotowoltaicznych, teraz także lokatorzy i właściciele mieszkań dostaną pieniądze na budowę lub rozbudowę instalacji generujących tani lub darmowy prąd i pozwalających zarobić na jego produkcji dla obniżenia opłat. Zarobione w ten sposób pieniądze mogą też być przeznaczone nawet na najkosztowniejsze remonty i modernizacje.

Koncepcję prosumenta lokatorskiego jako nowe uprawnienie Ministerstwo Rozwoju I Technologii stworzyło jeszcze jesienią ubiegłego roku. Ma ona zachęcić do korzystania z odnawialnych źródeł energii także w odniesieniu do budynków wielorodzinnych. Teraz zaś, począwszy od lutego 2023 r. zarządzający budynkiem wielolokalowym (TBS, Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa – budownictwo społeczne, spółdzielnia, wspólnota) może zainwestować w większą instalację, niż jest potrzebna dla części wspólnej budynku. Zyskuje wówczas możliwość zwrotu nawet połowy wartości przedsięwzięcia oraz korzystny sposób rozliczania nadwyżek wyprodukowanej energii elektrycznej.

Prosument lokatorski: jak skorzystają właściciele I użytkownicy mieszkań

Autokonsumpcja wytwarzanej w ten sposób energii będzie dotyczyć nie tylko części wspólnej nieruchomości – jak miało to miejsce przed zmianą przepisów – ale całość energii oddawanej do sieci będzie rozliczana miesięcznie ze sprzedawcą energii według cen hurtowych i wpływać na konto właściciela.

Obniży to koszty utrzymania budynku, a oszczędności będą mogły zostać przekazane na modernizację, remont budynku czy inne potrzeby. Zarządzający budynkiem będzie musiał zgłosić do sprzedawcy energii sposób rozliczenia (czyli status prosumenta lokatorskiego), dokumentując to uchwałą o budowie instalacji.

Fotowoltaika dla spółdzielni I wspólnot mieszkaniowych: jakie dopłaty

Od 1 lutego właściciele lub zarządcy budynków wielorodzinnych mogą składać wnioski o dofinansowanie inwestycji w odnawialne źródła energii (tzw. grant OZE) bezpośrednio do Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). To nowość, bo wszelkie wcześniejsze formy dotacji termomodernizacyjnych – realizowane w ramach rządowego Programu TERMO udzielane były za posrednictwem banków komercyjnych współpracujących z BGK

Państwo refinansuje 50 proc. kosztów netto inwestycji, polegającej na montażu odnawialnego źródła energii, takim jak panele fotowoltaiczne, instalacje hybrydowe, pompy ciepła, kolektory słoneczne.

Co ważne, o grant pokrywający koszt połowy przedsięwzięcia TBS-y, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe – wszyscy zarządcy budynków wielorodzinnych – uzyskają również na modernizację instalacji odnawialnego źródła energii, w wyniku której zainstalowana moc wzrośnie o co najmniej 25 proc.

Warto dodać, że źródłem finansowania premii w Programie TERMO są środki pochodzące z budżetu państwa - Fundusz Termomodernizacji i Remontów. Nowe rozwiązania w postaci grantów są finansowane w ramach jednej z inwestycji w Krajowym Planie Odbudowy (KPO). Do czasu uruchomienia środków z KPO program jest prefinansowany ze środków Polskiego Funduszu Rozwoju.

Szczegółowe informacje dotyczące dofinansowania inwestycji w fotowoltaikę I inne OZE w budynkach wielorodzinnych znajdują się na stronie Programu Termo. (Zbigniew Biskupski) fot.ES







Dziękujemy za przesłanie błędu