Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 19 maja. Imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra
24/08/2023 - 08:05

Obowiązkowe e-fakturowanie w KSeF. Od 1 września ważne zmiany dla przedsiębiorców

Choć powszechny obowiązek wystawiania faktur wyłącznie w wersji cyfrowej wejdzie w życie dopiero w przyszłym roku - a dla mniejszych firm, jeszcze później - już od 1 września Ministerstwo Finansów wprowadza ważną zmianę w samej strukturze faktur.

Skarbówka ma też konkretny harmonogram wdrażania kolejnych zmian, które ułatwią wszystkim podatnikom VAT przejście na obligatoryjny system cyfrowego fakturowania za pośrednictwem KSeF - Krajowego Systemu eFaktur.

Zmiana struktury e-Faktury już od 1 września

Dla podatnik korzystających już z KSeF dobrowolnie, a także dla wszystkich nowych szykujących się już do powszechnego obowiązku za nie spełnia rok, resort finansów już przygotował zmiany.

Jak MF informuje w specjalnym komunikacie, od 1 września 2023 r. zacznie obowiązywać druga wersja struktury e-Faktury, która będzie niezmienna aż do okresu wdrożenia docelowego rozwiązania. Zasadniczo duża część przedsiębiorców czekała z integracją z KSeF do momentu udostępnienia zapowiadanej drugiej wersji struktury.

Resort przy okazji informuje o swoich dalszych planach. W czwartym kwartale 2023 r. chce udostępnić dokumentację techniczną do pozostałych funkcjonalności, a w szczególności do trybu awaryjnego. W planach jest także udostępnienie aplikacji mobilnej KSeF umożliwiającej wystawianie oraz dostęp do e-faktur.

Od 1 stycznia 2022 r. podatnicy mogą dobrowolnie korzystać z KSeF przygotowując się do systemu, który będzie obowiązkowy od 1 lipca 2024 r. (dla sektora MŚP nierozliczającego się z VAT od 1 stycznia 2025 r.).

Obecnie e-faktura działa, jako jedna z dopuszczonych form dokumentowania sprzedaży, obok faktur papierowych i już występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych.

Wdrożenie KSeF zoptymalizuje fakturowanie, obieg dokumentów i wykorzystywane przez przedsiębiorców systemy fakturowe.

Jednolity standard e-faktury uprości dokumentowanie transakcji, przyspieszy i zautomatyzuje wystawianie, przetwarzanie oraz archiwizację tych dokumentów. Szybsze procesowanie dokumentu to niższe koszty. Podatnicy będą dysponować na bieżąco (w czasie rzeczywistym) informacjami z faktur dla potrzeb zarządczych – w tym analityki, ale także w innych obszarach prowadzonej przez nich działalności.

Obowiązkowe e-fakturowanie: nowe prawo już działa

Obowiązkowy KSeF od 1 lipca 2024 r. przy wydłużeniu o dodatkowe pół roku terminu na wdrożenie KSeF przez podatników zwolnionych podmiotowo oraz przedmiotowo z VAT – KSeF będzie dla nich obowiązkowy od 1 stycznia 2025 r.

Faktury z kas rejestrujących będą mogły być wystawiane w dotychczasowej formie do 31 grudnia 2024 r. zaś paragon fiskalny z NIP będzie uznawany jak faktura uproszczona do 31 grudnia 2024 r.

Inne ważne zmiany w fakturowaniu:

  • Faktury konsumenckie (B2C) nie będą objęte KSeF.

  • Bilety spełniające funkcję faktury (w tym paragony na autostradach płatnych) zostają wyłączone z KSeF.

  • Wyłączone z KSeF będą również faktury wystawiane w procedurach OSS i IOSS.

  • Kurs waluty obcej stosowany do przeliczenia na PLN zostanie utrzymany z dnia poprzedzającego datę wskazaną w polu P_1 faktury ustrukturyzowanej przez jeden dodatkowy dzień do przesłania jej do KSeF.

  • W przypadku awarii po stronie podatnika przewidziano możliwość wystawiania faktur w trybie offline poza KSeF i dostarczenia faktury do KSeF następnego dnia roboczego po wystawieniu offline.

  • W okresie awarii i w trybie offline dopuszczone będzie wystawianie faktur korygujących.

  • Liberalizacja sankcji i ich stosowanie dopiero od 1 stycznia 2025 r.

Podatnik korzystający z KSeF, który wystąpi o zwrot podatku VAT naliczonego otrzyma ten zwrot w krótszym okresie. Skracamy maksymalny podstawowy termin zwrotu z 60 do 40 dni, co korzystnie wpłynie na płynność finansową, zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw. ([email protected]) fot. cloudhoreca/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu