Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 19 maja. Imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra
23/07/2015 - 11:38

Nie daj się oszukać. Sprawdź paragon

Sądecka skarbówka zachęca podatników do włączenia się w ogólnopolską akcję resortu finansów pod hasłem "Nie daj się oszukać - sprawdź paragon". Fiskus wierzy, że akcja będzie cieszyć się dużym społecznym zainteresowaniem, bo propaguje takie wartości jak uczciwość i współodpowiedzialność za państwo.
Jak nie dać sie oszukać? Przede wszystkim trzeba zwracać uwagę na to, jaki  paragon otrzymujemy, bo obok paragonów fiskalnych sprzedawcy wystawiają też paragony niefiskalne.

- Są one wystawiane przed fiskalizacją kasy i nie powinny być przekazane kupującemu jako dowód zakupu, jeżeli sprzedawca jest zobowiązany do ewidencjonowania obrotów na kasach rejestrujących.  Każdy prawidłowow wystawiony paragon fiskalny zawiera charakterystyczne elementy, takie jak centralnie umieszczony napis paragon fiskalny, NIP wystawcy, jego nazwę i adres. nazwę towaru lub świadczonej usługi, cenę, logo i numer unikatowy kasy - tłumaczy naszelnik sądeckiej skarbówki Beata Orzeł-Ligęza. 

Z kolei ministerstwo finansów ubolewa nad tym, że konsumenci nie przywiązują wielkiej wagi do paragonów.

- Ma to negatywny wpływ nie tylko na kondycję całego społeczeństwa jako odbiorcy usług finansowanych przez państwo, jak edukacja czy bezpieczeństwo, ale również na uczciwą konkurencję w poszczególnych branżach. Wierzę, że nasza akcja będzie cieszyć się dużym społecznym zainteresowaniem, bo propaguje takie wartości jak uczciwość i współodpowiedzialność za państwo – mówi wiceminister finansów, pełnomocnik rządu ds. informacji i edukacji finansowej Izabela Leszczyna.

Warto wiedzieć, że od stycznia usługi świadczone przez prawników, lekarzy stomatologów, także fryzjerów, kosmetyczki czy mechaników samochodowych, także stacjonarne placówki gastronomiczne muszą posiadać kasy fiskalne, niezależnie od osiąganych obrotów.

Fiskus od dawna zwracał uwagę na to, że limit obrotów staje się już bezprzedmiotowy. W przypadku wspomnianych rodzajów działalności gospodarczej, które teraz będą muszą mieć kasy fiskalne, obroty roczne, wykazywane przez przedsiębiorców, nie przekraczają 20 tys. zł. Skąd ta magiczna suma? Bo przekroczenie takiego limitu obrotu rocznego zobowiązuje do posiadania kasy.

Wprowadzone zmiany mają  nie tylko zapewnić konsumentom prawo do otrzymywania paragonu jako dowodu na uczciwość przedsiębiorcy i podstawy do ewentualnej reklamacji zakupionego towaru czy usługi. To także zapotrzebowanie uczciwych przedsiębiorców, którzy nie mają szans w konkurencji na wolnym rynku z nieuczciwymi firmami, bo sprzedają one taniej swoje usługi, nie płacąc należnych składek.

(mika)
fot. sxc.hu
 






Dziękujemy za przesłanie błędu