Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 18 maja. Imieniny: Alicji, Edwina, Eryka
14/12/2012 - 13:20

Młodzi przygotowani do wejścia na rynek pracy

Zajęcia z doradcą zawodowym, wsparcie nauce oraz szereg ciekawych zajęć i konsultacji ze specjalistami - to dorobek projektu systemowego „Twoja aktywność szansą na sukces!”. Objął on łącznie blisko 200 osób, młodzieży i dorosłych z terenu Nowego Sącza.
W czwartek 13 grudnia 2012 roku w Klubie Kotłownia odbyła się konferencja podsumowująca zakończenie projektu, realizowanego przez ostatnie 3 lata przez Zespół Świetlic Środowiskowych w Nowym Sączu. Był on skierowany do nowosądeckiej młodzieży w wieku 15 - 19 lat z rodzin objętych wsparciem materialnym lub niematerialnym z pomocy społecznej oraz ich rodziców.

Projekt był realizowany był w latach 2010-2012 przez Zespół Świetlic Środowiskowych w partnerstwie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Ośrodkiem Wsparcia i Terapii Rodzin oraz Ośrodkiem Adopcyjno - Opiekuńczym.

Do Klubu Kotłownia oprócz uczestników projektu przybyli też m. in. Marta Mordarska, pełnomocnik prezydenta ds. społecznych, Marek Oleniacz, sekretarz miasta, Grzegorz Hopla, dyrektor wydziału zdrowia i opieki społecznej, Józef Markiewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Henryk Leśniara, dyrektor Ośrodka Wsparcia i Terapii Rodzin, a także radni miejscy, m. in. Elżbieta Chowaniec, Mieczysław Gwiżdż oraz Tadeusz Kulpa.

- Projekt był trudny, jeśli chodzi o jego realizację i złożony, ale bardzo satysfakcjonujący, jeśli chodzi o efekty- mówi Adam Musiał, dyrektor Zespołu Świetlic Środowiskowych. - Ponad 200 osób, młodych ludzi i ich rodziców miało możliwość uczestniczenia w warsztatach i zajęciach, służących poprawie ich sytuacji i przygotowaniu do wejścia na rynek pracy. Wiemy, jak trudno jest znaleźć pracę, ale mamy nadzieje, że przygotowanie będzie na tyle skuteczne, że dadzą sobie radę - podkreśla dyrektor.

Młodzież dzięki udziałowi w projekcie poprawiła swoją samoocenę i motywację. Młodzi ludzie przekonali się, że nie są w niczym gorsi od rówieśników. Będą mogli odnaleźć sie w różnych sytuacjach, dokonywać świadomych i mądrych wyborów w życiu.
Projekt objął także rodziców młodzieży.  - By wpłynąć na młodzież, dobrze jest poznać i oddziaływać na rodziców po to, by poprzez odpowiednie instrumenty i wiedzę nie popełniali pewnych błędów - mówi dyrektor Musiał.
W projekcie wzięła też udział młodzież romska. - Przygotowaliśmy dla nich zajęcia z doradcą zawodowym. Dotyczyły one kwestii podejmowania wyborów, poszukiwania pracy, prezentacji podczas rozmowy kwalifikacyjnej - wymienia Adam Musiał. - Zależało nam, by młodzież romska wiedziała, że kwestia wyglądu jest bardzo ważna i może od niej zależeć sporo w procesie poszukiwania pracy.

Zygmunt Gołąb

fot. Zog








Dziękujemy za przesłanie błędu