Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 5 maja. Imieniny: Irydy, Tamary, Waldemara
05/02/2024 - 05:00

Ministerstwo Finansów zawiesza działanie usługi Twój e-PIT. Co to znaczy dla podatników?

Od 2 do 14 lutego br. będą prowadzone prace serwisowe w usłudze Twój e-PIT w związku z przygotowaniem zeznań podatkowych za 2023 rok. Usługa będzie ponownie dostępna od 15 lutego. Pozostałe usługi w serwisie e-Urząd Skarbowy będą dostępne podczas prowadzenia prac serwisowych – poinformowało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

Choć więcej szczegółów oficjalnie nie zakomunikowano, wiadomo iż chodzi o przygotowania do tegorocznej akcji rozliczeń podatku dochodowego PIT za 2023 rok.

Twój e-PIT 2024 dla większego grona podatników

Od 15 lutego gdy usługa zostanie udostępniona ponownie będzie można na platformie Twój e-PIT sprawdzić swoje roczne zeznanie podatkowe, by je zaakceptować, skorygować lub wykorzystać przedstawione w nim dane do samodzielnego rozliczenia się z fiskusem z podatku dochodowego za 2023 r.

Nowością ma być przygotowanie przez fiskusa propozycji rozliczeń rocznych po raz pierwszy w historii także dla osób płacących ryczałt i PIT z działalności gospodarczej. Stąd zapewne dłuższy niż zwykle okres usług serwisowych przed startem sezonu rocznych rozliczeń podatkowych

Jakie możliwości daje platforma Twój e-PIT

Twój e-PIT to najprostszy sposób na rozliczenie podatku za 2023 rok. Rozliczający się podatnicy mogą skorzystać ze wsparcia Krajowej Informacji Skarbowej (KIS). Infolinia KIS).

Twój e-PIT to prosty i wygodny sposób na rozliczenie z urzędem skarbowym. Aby skorzystać z usługi wystarczy zalogować się do e-Urzędu Skarbowego i wybrać usługę Twój e-PIT. Następnie sprawdzić lub zmienić swoje dane i wysłać deklarację.

W przygotowanym zeznaniu uwzględnionych jest szereg informacji takich jak dane podatnika i jego mikrorachunek podatkowy. Rozliczenie uwzględnia też część ulg, z których mogą skorzystać podatnicy, m. in. ulgę na dzieci. W usłudze Twój e-PIT podatnik znajdzie również wykazane przez płatników w informacjach PIT-11 zwolnienia i odliczenia z tytułu ulgi dla młodych, ulgi na powrót, ulgi dla rodzin 4+, ulgi dla pracujących seniorów a także składki członkowskie na rzecz związków zawodowych. Pozostałe ulgi można samemu wskazać podczas rozliczenia w systemie.

Udostępnione zeznanie uwzględnia też nr KRS dla przekazania 1,5% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego, której podatnik przekazał 1% podatku w zeszłorocznym rozliczeniu PIT.

Twój e-PIT działa przez całą dobę i można z niego korzystać na dowolnym urządzeniu podłączonym do Internetu. Dostęp do usługi możliwy jest wyłącznie w e-Urzędzie Skarbowym (e-US), na stronie podatki.gov.pl.

Do e-Urzędu Skarbowego można zalogować się Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem, poprzez bankowość elektroniczną lub aplikację mObywatel.

Dodatkowo do samej usługi można się zalogować także danymi podatkowymi.

Skorzystasz z Twój e-PIT, szybciej dostaniesz zwrot podatku

Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej, zwrot nadpłaty otrzymasz w ciągu:

  • trzech miesięcy od dnia złożenia zeznania - jeżeli złożyłeś je w formie dokumentu papierowego,
  • 45 dni od dnia złożenia zeznania - jeżeli złożyłeś je w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem usługi Twój e-PIT lub przez e-Deklaracje.

Ponadto posiadając ważną Kartę Dużej Rodziny (KDR) możesz skorzystać z przyspieszonego zwrotu nadpłaty podatku. Z takiej możliwości mogą skorzystać osoby, które złożą zeznanie drogą elektroniczną.

Oczekując na zwrot nadpłaty możesz sprawdzić jej status logując się do e-Urzędu Skarbowego. Dostępna tam usługa „Zwroty podatków” umożliwia samodzielne uzyskać informację o statusie zwrotu, dacie dokonania zwrotu czy zaliczeniu nadpłaty na inne zobowiązania podatkowe.

Co do zasady zwrot podatku następuje na rachunek bankowy. Warunkiem zwrotu nadpłaty na rachunek bankowy jest wcześniejsze zgłoszenie jego numeru do organu podatkowego. Jeżeli twój numer osobistego rachunku bankowego, wskazany w latach wcześniejszych pozostaje nadal aktualny, to nie musisz wskazywać go w składanym zeznaniu lub nie zgłosiłeś numeru osobistego rachunku lub wskazany numer jest nieaktualny, to możesz go wskazać w składanym zeznaniu albo złożyć zgłoszenie aktualizacyjne, podając aktualne dane dotyczące Twojego konta bankowego.

W przypadku, gdy nie posiadasz rachunku bankowego lub nie dokonasz jego zgłoszenia do organu podatkowego, to Twoja nadpłata zostanie zwrócona przekazem pocztowym, pomniejszonym o koszty jej zwrotu. Jeżeli wysokość nadpłaty nie przekracza dwukrotnie kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym, a nie wskazałeś rachunku, na który ma zostać zwrócona, to podlega ona zwrotowi w kasie.

Jeśli chcesz otrzymać zwrot nadpłaty w kasie urzędu skarbowego, to w składanym zeznaniu podatkowym poinformuj o tym. Podaj również swój numer telefonu lub adres e-mail, to ułatwi organowi podatkowemu kontakt z tobą.    ([email protected]) fot. geralt/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu