Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 19 maja. Imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra
27/12/2015 - 07:00

Mamy problem. Nieaktualna strategia energetyczna

Podstawowy dokument strategiczny państwa, czyli „Polityka energetyczna Polski do lat 2030”, mógł być według ekspertów Najwyższej Izby Kontroli nieaktualny już w momencie opublikowania.
pradBrak doktryny bezpieczeństwa energetycznego, odpowiadającej rzeczywistej sytuacji w kraju i na świecie, jest dużym zagrożeniem dla setek polskich przedsiębiorstw. Herbert Leopold Gabryś w latach 1994-1997 pracował na stanowisku podsekretarza stanu w Ministerstwie Przemysłu i Handlu, gdzie współtworzył pierwsze strategie energetyczne Polski. - Już wtedy, przy znacznie mniejszej dynamice zmian na świecie, dokumenty te po około dwóch latach stawały się nieaktualne - ocenia dzisiaj. I dodaje, że obecnie funkcjonująca strategia mogła być nieaktualna już w momencie publikacji.

Według Gabrysia, sprawującego funkcję Przewodniczącego Komitetu ds. Polityki Klimatyczno-Energetycznej w Krajowej Izbie Gospodarczej, w Polsce zamiast doktryny bezpieczeństwa energetycznego tworzone są jej protezy. Brak natomiast spójnej strategii rozbudowy systemu energetycznego ze wskazaniem źródeł zasobów oraz skali i czasu ich wykorzystania. - Pogrążeni jesteśmy w chaosie - mówił Gabryś podczas panelu ekspertów zorganizowanego przez NIK. - Brak podstawowych danych nie pozwala na planowanie strategicznych decyzji i inwestycji gospodarczych.

Przedstawiciel KIG wskazuje, że w tej niepewnej sytuacji mamy dziś w branżach energochłonnych do czynienia z wyścigiem po gwarancje bezpieczeństwa od państwa. Te przedsiębiorstwa, którym uda się je uzyskać, mają szansę przetrwać na rynku. Pozostałe firmy, zatrudniające setki tysięcy ludzi, czeka niepewny los.

BOS

Fot: arch







Dziękujemy za przesłanie błędu