Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
23/10/2023 - 15:05

Kto i na jakich zasadach dostanie pieniądze od gminy za opiekę nad sąsiadem

Od środy 1 listopada wchodzą w życie rewolucyjne przepisy dotyczące opieki społecznej. Jedna z ważnych zmian dotyczy odpłatności za pomoc sąsiedzką. Teraz nie trzeba być zatrudnionym jako opiekun społeczny by wspierać samotnych sąsiadów i mieć za to rekompensatę finansową.

Szczegółowe zasady odpłatnej pomocy sąsiedzkiej reguluje ustawa z z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej  oraz niektórych innych ustaw, opublikowana w Dzienniku Ustaw z 2023 r. w poz. 1693.

Odpłatna pomoc sąsiedzka: co to jest

Osobie samotnej, która z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymaga pomocy innych osób, a jest jej pozbawiona, przysługuje pomoc w formie usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych.

Usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania mogą być przyznane w formie usług sąsiedzkich.

Usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze mogą być przyznane również osobie, która wymaga pomocy innych osób, a rodzina, a także wspólnie niezamieszkujący małżonek, wstępni, zstępni nie mogą takiej pomocy zapewnić.

Usługi opiekuńcze obejmują pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację oraz, w miarę możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem.

Kto dostanie pieniądze za opiekę nad sąsiadem

Usługi sąsiedzkie obejmują pomoc w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych, podstawową opiekę higieniczno-pielęgnacyjną, przez którą należy rozumieć formy wsparcia niewymagające specjalistycznej wiedzy i kompetencji, oraz, w miarę potrzeb i możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem.

Organizatorem usług sąsiedzkich jest gmina właściwa ze względu na miejsce zamieszkania osoby korzystającej z usług sąsiedzkich lub podmiot uprawniony.

Osobą wykonującą usługi sąsiedzkie może być osoba, która:

  • jest pełnoletnia;
  • nie jest członkiem rodziny osoby, na rzecz której są świadczone usługi sąsiedzkie;
  • nie jest oddzielnie zamieszkującym małżonkiem, wstępnym ani zstępnym osoby, na rzecz której są świadczone usługi sąsiedzkie;
  • złożyła organizatorowi usług sąsiedzkich oświadczenie o zdolności pod względem psychofizycznym do świadczenia takich usług;
  • zamieszkuje w najbliższej okolicy osoby, na rzecz której są świadczone usługi sąsiedzkie;
  • ukończyła szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy;
  • została zaakceptowana przez osobę, na rzecz której są świadczone usługi sąsiedzkie;
  • została zaakceptowana przez organizatora usług sąsiedzkich.

Jak gmina zorganizuje odpłatną pomoc sąsiedzką

W przypadku nieukończenia szkolenia organizacja szkolenia należy do organizatora usług sąsiedzkich.

W przypadku organizowania przez gminę usług opiekuńczych w formie usług sąsiedzkich rada gminy w uchwale określa także szczegółowe warunki przyznawania usług sąsiedzkich, wymiar i zakres usług sąsiedzkich oraz sposób rozliczania wykonywania takich usług.

Rada gminy może postanowić o rozszerzeniu katalogu osób uprawnionych do opieki sąsiedzkiej, o osoby, dla których wsparcie w postaci usług sąsiedzkich będzie miało charakter uzupełniający opiekę sprawowaną przez rodzinę, a także wspólnie niezamieszkującego małżonka, wstępnych i zstępnych.  ([email protected]) fot. pasja1000/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu