Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 1 maja. Imieniny: Józefa, Lubomira, Ramony
17/07/2023 - 07:55

Kaucja za butelkę plastikową i puszkę też będzie obowiązkowa. Od kiedy co jeszcze stanowi nowe prawo

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Najważniej-sza zmiana dotyczy kaucji za opakowania: butelki szklane i plastikowe oraz puszki. Na wszystkie przy sprzedaży zapłacimy kaucję, którą odzyskamy przy zwrocie. Jednak przepisy nie wejdą wżycie już teraz - handel ma czas, by zorganizować odbiór opakowań objętych kaucją. Do kiedy?

Obowiązująca od 1 stycznia 2025 r. obowiązkowa kaucja obejmie butelki plastikowe o pojemności do trzech litrów, szklane butelki do 1,5 litra, a także metalowe puszki do jednego litra.

Obowiązkowy system kaucyjny w Polsce: ile wyniesie kaucja

Uchwalona ustawa oznacza, że Polska w końcu zdecydowała się na wdrożenie unijnej dyrektywy nakładającej obowiązek zmniejszania wpływu produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. System kaucyjny ma się przyczynić do selektywnego zbierania oraz recyklingu odpadów.

Obowiązek odbioru opakowań objętych kaucją dotyczy sklepów o powierzchni powyżej 200 m kw. Mniejsze placówki będą to mogły zorganizować na zasadzie dobrowolności.

Ponieważ jest na to ponad rok, placówki handlowe powinny bez problemu przeorganizować swój system pracy i dostosować go do wymogów ustawy, tym bardziej, że coraz powszechniejsze butelkomaty i inne rozwiązania z zakresu nowych technologii znacznie to ułatwiają.

Podobnie jak doświadczenia sklepów z innych krajów, gdzie obowiązkowe kaucje wraz z systemem ich rozliczania funkcjonują od lat.

Kaucja za każde opakowanie ma wynosić od 1 stycznia 2025 roku 50 groszy.

Systemy kaucyjne: jeden czy kilka

Obecnie systemem kaucyjnym są objęte jedynie opakowania szklane - i to na zasadzie dobrowolności. Sys-tem to zresztą za duże słowo, bo czegoś takiego w ogóle nie ma. Producenci np. piwa w szklanych butelkach każą sobie doliczać kaucję, ale już jej odzyskanie to czysta fikcja bowiem każdy sklep sprzedający takie napoje stosuje praktykę jaka mu się podoba. Oznacza to, że szklane butelki w większości i tak wędrują na śmietniki - w najlepszym wypadku do kontenerów ze szkłem.

Po wprowadzeniu systemu kaucyjnego ma być inaczej. Za jego realizację współodpowiedzialni będą producenci artykułów objętych obowiązkowym systemem kaucyjnym. Będą oni musieli wybrać specjalistyczną firmę odpowiedzialną za wdrożenie takiego systemu kaucyjnego i nim zarządzającą w praktyce.

Ile takich firm i systemów powstanie, pokaże praktyka - przepisy ustawy nie ustanawiają żadnych ograniczeń w tym zakresie.

Firmy, które nie dostosują się do przepisów będą płacić kary a poza tym opłaty związane z nieosiągnięciem wymaganej przepisami selektywnej zbiórki opakowań.  ([email protected]) fot. pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim

 

 

 







Dziękujemy za przesłanie błędu