Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 30 kwietnia. Imieniny: Balladyny, Lilli, Mariana
19/04/2024 - 06:20

To już pewne: będziemy pracować mniej, bo tydzień pracy będzie krótszy, ale czy czterodniowy?

Od dawna toczą się rozważania czy jest możliwe wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy. Są kraje, w których już taki model funkcjonuje, a w Polsce już dwa lata temu do Sejmu trafił projekt skracający tydzień pracy z 40 do 35 godzin – taka norma miałaby być oficjalnie zapisana w kodeksie pracy. Teraz wiadomo, że resort pracy na serio analizuje możliwość wdrożenia takiego rozwiązania.

Raczej jednak nie będzie to od razu czterodniowy tydzień pracy, bo ten wymagałby skrócenia normy z 40 do 32, a nie 35 godzin.

Ministerstwo pracy: 35-godzinny wymiar czasu lub czterodniowy tydzień pracy

Co prawda Agnieszka Dziemianowicz-Bąk publicznie przyznała, że resort którym kieruje czyli Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące zarówno skrócenia czasu pracy z 40 do 35 godzin, jak i tygodnia pracy z pięciu do czterech dni, ale na razie projekt ustawy jaki jest w Sejmie dotyczy 35 godzin pracy.

Eksperci nie mają jednak wątpliwości, że przyszedł czas na skrócenie nie tylko samego czasu pracy w sensie jego wymiaru godzinowego, ale i tygodnia. Pół wieku temu podobnie było ze skracaniem sześciodniowego tygodnia pracy do pięciodniowego. Najpierw była wolna jedna sobota w miesiącu (od lipca 197 3r.), a potem już finalnie, do dziś dniem wolnym od pracy są wszystkie soboty.

Podobnie jak wówczas obawy o to czy da się tak zorganizować pracę w branżach wymagających ruchu ciągłego, by wolne były dwa pod rząd dni każdego tygodnia zostały szybko oddalone, tak i obecne zastrzeżenia mają charakter stereotypu, a nie praktycznego rozwiązania.

Wkrótce już każdy piątek będzie wolny jak teraz sobota?

Dlatego nie wszyscy będą od razu mieli wolne wszystkie długie weekendy zaczynające się po pracy w czwarte i trwające trzy dni – dla części osób piątek będzie dniem pracy, za to uch weekend będzie kończył się w poniedziałek.

Jak pokazują badania, Polacy są w większości za skracaniem czasu pracy, nawet w sposób tak radykalny jak krótszy o jeden dzień tydzień pracy. Stawiają tylko jeden warunek – by wskutek takiej zmiany nie zarabiali mniej.

Kraje, które już skróciły czas pracy, np. Francja do 35 godzin czy Belgia na razie do 38 godzin, nie mają z tym żadnego problemu.

W innych krajach czterodniowy tydzień pracy firmy wprowadzają na własną rękę, nie czekając na ustawowe uregulowania. W Polsce np. Herbapol ma w planach przejście na czterodniowy tydzień pracy od 1 stycznia 2025 roku.

Niektóre firmy skrócony o jeden dzień tydzień pracy traktują na razie jako dodatkowe świadczenie pozapłacowe, tzw. benefit dla części pracowników, głównie specjalistów.

Nie zmienia to faktu, że mocą nowelizacji kodeksu pracy już za kilka lub kilkanaście miesięcy 35-godziny standard tygodniowej pracy lub czterodniowy tydzień pracy stanie się i w Polsce prawem powszechnie obowiązującym.     [email protected]) fot. StartupStockPhotos/pixabay/Freepik  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu