Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 4 maja. Imieniny: Floriana, Michała, Moniki
27/10/2023 - 12:30

Jak matka i ojciec mogą po zmianach najlepiej wykorzystać urlop rodzicielski

Niedawno zmieniły się zasady korzystania z urlopu rodzicielskiego. To inne świadczenie niż urlop macierzyński – na dodatek zmiany dają dużą elastyczność rodzicom w sposobie korzystania z urlopu rodzicielskiego. Nowością jest choćby to, że z urlopu rodzicielskiego oboje rodzice mogą korzystać jednocześnie. Precyzyjnie określone są też zasady, na jakich można łączyć urlop rodzicielski z wykonywaniem pracy.

Pracownicy –  rodzice dziecka, mogą skorzystać z urlopu rodzicielskiego w celu sprawowania opieki nad dzieckiem w wymiarze do: 41 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie oraz  43 tygodni – w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.

Teraz urlop rodzicielski niezależny od macierzyńskiego

Po zmianach obowiązujących od dnia 26 kwietnia 2023 r. urlop rodzicielski nie jest już ściśle związany z urlopem macierzyńskim. Wskazana pula urlopu przysługuje obojgu rodzicom i nie ma przeszkód, aby rodzice korzystali z urlopów związanych z rodzicielstwem w tym samym czasie.

Należy jednak zaznaczyć, że każde z rodziców ma wyłączne prawo do 9 tygodni urlopu rodzicielskiego. Jedno z rodziców może więc wykorzystać maksymalnie 32 tygodnie tego urlopu.

Istotne jest również to, że urlop rodzicielski można wykorzystać jednorazowo, ale nie więcej niż w 5 częściach, nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat.

Łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą

Pracownik może łączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. W takim przypadku urlopu rodzicielskiego udziela się na pozostałą część wymiaru czasu pracy. Podjęcie pracy następuje na wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej składany przez pracownika w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika, chyba że nie jest to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. O przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku pracodawca informuje pracownika w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku.

W przypadku łączenia przez pracownika korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu, wymiar urlopu rodzicielskiego ulega wydłużeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu lub jego części, nie dłużej jednak niż do: 82 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie oraz86 tygodni – w przypadku jednoczesnego urodzenia więcej  niż jednego dziecka przy jednym porodzie.

Jak i ile zasiłku macierzyńskiego

Za cały okres urlopu rodzicielskiego przysługuje zasiłek macierzyński w wysokości 70% podstawy wymiaru zasiłku.

Pracownica może jednak złożyć stosowny wniosek w terminie nie później niż 21 dni po porodzie, aby miesięczny zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego wynosił  81,5% podstawy wymiaru zasiłku.

Natomiast w każdym przypadku pracownikowi – ojcu dziecka za okres nieprzenoszalnej 9-tygodniowej części urlopu będzie przysługiwał zasiłek w wysokości 70% podstawy wymiaru zasiłku.  ([email protected]) fot. 2081671/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim

Szczegóły znajdziesz w rozporządzeniu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 8 maja 2023 r. w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków – kliknij w aktywny link.







Dziękujemy za przesłanie błędu