Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 14 maja. Imieniny: Bonifacego, Julity, Macieja
12/02/2013 - 13:34

Forum Europa-Ukraina. Pogłębienie debat krynickich

W maju odbędzie się w Budapeszcie VI Forum Europa-Ukraina organizowane przez Instytut Studiów Wschodnich w Warszawie i węgierski MSZ.
Instytut Studiów Wschodnich, gospodarz Forum Ekonomicznego w Krynicy - Zdroju, w ciągu roku organizuje mniejsze konferencje, których celem jest pogłębienie krynickich debat. W 2012 roku odbyły się: Forum Innowacji w Rzeszowie, Regionów w Muszynie, Inwestycyjne w Tarnowie, UE-Mołdawia w Berlinie, Energetyczne w Sopocie i Europa-USA w Waszyngtonie.
Przygotowywane po raz szósty Forum Europa - Ukraina stanowi okazję do spotkania przedstawicieli strategicznych sektorów gospodarki, międzynarodowych instytucji finansowych, politycznych decydentów i niezależnych ekspertów z wpływowych ośrodków analitycznych. Podczas trzydniowej konferencji odbędzie się dyskusja na temat kierunku transformacji ukraińskiej gospodarki, a także relacji UE z Ukrainą.
Problematykę Forum nakreśli "Raport z transformacji – Ukraina 2012", który z jednej strony podsumowuje najważniejsze tendencje polityczno-gospodarcze 2012 roku, a z drugiej wskazuje na najważniejsze wyzwania stojące przed Ukrainą w roku 2013. Konferencja dzięki udziałowi przedstawicieli resortów gospodarczych i organów regulacyjnych Ukrainy, daje możliwość inwestorom i przedsiębiorcom zapoznania się z planami dotyczącymi polityki gospodarczej rządu w Kijowie. Forum jest okazją zwrócenia uwagi klasy politycznej na główne bariery utrudniające prowadzenie działalności gospodarczej nad Dnieprem.
Z racji strategicznego położenia i specyfiki gospodarki Ukrainy ważna będzie w Budapeszcie tematyka energetyczna. W tym roku będzie ona szczególnie aktualna ze względu na zaostrzające się relacje na tym tle między Kijowem a Moskwą, a także niedawno podpisaną umowę Ukrainy z koncernem Shell o wydobyciu gazu łupkowego ze złóż Juzowskich. Planowane wydobycie tego złoża to 20 miliardów mld m3 w ciągu najbliższych 10 lat. Czy podpisanie umowy, rozwijanie energetyki odnawialnej (solarna, wiatrowa), gazohydraty, zwiększenie własnego wydobycia można traktować jako świadomą politykę dywersyfikacyjną prowadzoną przez ukraiński rząd i co to oznacza dla Europy? Nad takimi pytaniami będą zastanawiać się uczestnicy debat poświęconych energetyce.
W poprzednich edycjach Forum Europa-Ukraina udział wzięli m.in. prezydenci, premierzy, członkowie rządów z Ukrainy i państw Unii Europejskiej.
(s), źródło: Instytut Studiów Wschodnich w Warszawie







Dziękujemy za przesłanie błędu