Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 7 maja. Imieniny: Augusta, Gizeli, Ludomiry
28/02/2023 - 11:40

Firmy handlujące dobrymi opiniami w internecie karane przez UOKiK

Osoby kupujące w sklepach internetowych bardzo często przy wyborze określonego produktu kierują się głównie opiniami innych konsumentów. Dlatego pozytywne oceny – gdy są fałszywe – mogą narazić kupującego nawet na duże straty. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów od dawna ściga firmy handlujące takimi fałszywymi opiniami na rzecz producentów. Od początku 2023 r. dużym wsparciem są obowiązujące teraz przepisy dyrektywy Omnibus, która odpowiedzialnością za fałszywe oceny obarcza także samych sprzedawców.

Agencję City Damian Trzciński z Poznania prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) ukarał właśnie za handel nieprawdziwymi informacjami w Internecie. Agencja świadczy odpłatne usługi marketingowe, w tym recenzuje produkty klientów. Część tych opinii urząd uznał za nieuczciwe i wprowadzające w błąd. Dlatego przedsiębiorca musi zapłacić 40 tys. zł kary oraz o orzeczeniu UOKiK poinformować na swojej stronie internetowej.

Firmy kupują dobre opinie: to czysty zysk

Dlaczego firmy chętnie kupują takie pochlebne opinie? Odpowiedź jest prosta: wpływ oceny innych klientów jest istotny w podjęciu ostatecznej decyzji zakupowej. Z badania przeprowadzonego na zlecenie UOKiK wynika, że przy swoich wyborach aż 93 proc. osób kupujących w Internecie kieruje się opiniami innych klientów. 

- Opinie i recenzje publikowane w Internecie mają więc kluczowy wpływ na podejmowane przez konsumentów decyzje. Te nieprawdziwe zakłamują obraz rynku, naruszają prawo konsumentów do rzetelnej informacji oraz zaburzają funkcjonowanie uczciwej konkurencji. Zamieszczanie fałszywych lub zniekształconych opinii jest prawnie zakazane - mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Dlatego nie brakuje firm gotowych takie pozytywne opinie przygotować i wstawić pod produktami, a usługę rozliczyć jako "marketing".  Przypomnijmy, że wcześniej, w listopadzie 2022 roku, za oferowanie i sprzedaż nierzetelnych opinii w Internecie Prezes UOKiK ukarał między innymi spółkę SN Marketing z Krakowa. Obecnie zaś są zarzuty za podobne praktyki wobec firmy J&J Jakub Brożyna z Rzeszowa. Przedsiębiorcy grozi kara do 10 proc. obrotu.

Trzeba wiedzieć, że od początku roku kary za takie postępowanie - w tym publikowanie pod produktami, nierzetelnych ocen - obejmują nie tylko agencje marketingowe, ale i kupujących ich usługi przedsiębiorców zajmujących się sprzedażą towarów i usług w sieci. Wynika to z przepisów unijnej dyrektywy Omnibus, która zakłada większą przejrzystość zakupów w Internecie. Jedną z ważnych zmian jest uregulowanie kwestii związanych z opiniami konsumentów.

Za fałszywe oceny kara dla agencji i dla e-sklepu

Każdy przedsiębiorca, który zapewnia dostęp do recenzji produktów i usług, musi podać, czy je weryfikuje. Jeśli tak, to powinien poinformować w jaki sposób sprawdza ich autentyczność, a także czy zamieszcza je wszystkie.

Przedsiębiorca nie może twierdzić, że opinie zostały zamieszczone przez konsumentów, którzy używali danego produktu lub go kupili, jeśli nie podjął działań, by to zweryfikować. Za niezgodne z przepisami praktyki także sprzedającym grozi kara w wysokości do 10 proc. obrotu.

Tomasz Chróstny zapowiedział, że w drugim kwartale 2023 r. kontrolami w tym zakresie UOKiK obejmie duże przedsiębiorstwa branży e-commerce. Urząd chce sprawdzić czy chronią one  dostatecznie konsumentów przed fałszywymi opiniami na prowadzonych przez siebie portalach. ([email protected]) fot.pixabay







Dziękujemy za przesłanie błędu