Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 3 maja. Imieniny: Jaropełka, Marii, Niny
03/11/2023 - 08:00

Domu jednorodzinnego już nie wybudujesz w zabudowie zagrodowej. Na czym polega plan ogólny gminy

Nawet w gminach, które mają bardzo starannie przygotowane plany zagospodarowania przestrzennego dochodzi do sporów między sąsiadami na tle lokalizacji różnych budowli. Zdarza się to przede wszystkim na terenach wiejskich. Dla przykładu w zabudowie typowo zagrodowej powstaje dom letniskowy a jego właściciel po pewnym czasie zgłasza pretensje o to, że po sąsiedzku powstanie nowa obora, której nie było gdy sam rozpoczynał budowę.

Jak wiadomo rewolucja w planowaniu przestrzennym w gminach już się dokonuje, choć potrzeba kilku lat, by wszystko zaczęło funkcjonować zgodnie z nowym modelem docelowym czyli powstały plany ogólne gmin. Pewne idee są już jednak wdrażane, także poprzez przepisy wykonawcze do nowej ustawy w randze rozporządzenia.

Strefy i profile funkcjonalne

Jedną z kwestii, która powinna być definitywnie rozwiązana przez nowe zasady planowania przestrzennego jest likwidacja sporów sąsiedzkich dotycząca zabudowy pobliskich działek.

Będzie to możliwe przez wyznaczanie profili funkcjonalnych stref planistycznych już na poziomie tworzenia planu ogólnego gminy.

Strefy będą miały precyzyjnie określone funkcje podstawowe i pomocnicze. To sprawi, że na przykład w strefie wielofunkcyjnej z zabudową zagrodową nie będą się mogły znaleźć żadne funkcje mieszkaniowe – wielorodzinne, jednorodzinne czy letniskowe. Zabudowa zagrodowa – czyli zespół budynków obejmujących wiejski dom mieszkalny i zabudowanie gospodarskie, położone w obrębie jednego podwórza – nie może być bowiem krępowany w swoim rozwoju faktem, że na sąsiedniej działce powstał budynek wielorodzinny, a jego mieszkańcy blokują budowę nowej chlewni czy małej biogazowni.

Także odwrotnie – w strefie wielofunkcyjnej, ale o podstawowej funkcji mieszkaniowej nie będzie mógł się znaleźć żaden obiekt zabudowy zagrodowej.

O czym gmina sama zdecyduje w planie ogólnym

Niezależnie od powstających przepisów prawnych, samorządowcy, którzy będą odpowiedzialni i będą brali udział w tworzeniu planów ogólnych gminy są intensywnie szkoleni przez ekspertów Ministerstwa Rozwoju i Technologii. To oni bowiem zdecydują jak ten plan rozwiązywał będzie lokalne problemy. Szczególnie duże pole do opisu gminy mają w zakresie elementów fakultatywnych – czyli zgodnie z ustawą, należących do pełnych kompetencji gminy. Składają się na nie: gminne standardy dostępności infrastruktury społecznej, obszary uzupełnienia zabudowy, a także zabudowy śródmiejskiej.

Natomiast elementy obowiązkowe planu ogólnego gminy to przede wszystkim: strefy planistyczne i profil funkcjonalny stref planistycznych, gminne standardy urbanistyczne oraz parametry zabudowy i zagospodarowania terenu.   ([email protected]) fot. paulbr75/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu