Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 7 maja. Imieniny: Augusta, Gizeli, Ludomiry
18/07/2023 - 14:15

Czy cydr powtórzy sukces piwa kraftowego? Rząd ułatwia produkcję i obniża ceny napojów konkurujących z piwem

Od 1 października akcyza na cydr jabłkowy i perry czyli gruszkowy odpowiednik cydru zostanie obniżona do zero procent. Powinno to spowodować, że napoje takie w sprzedaży detalicznej będą o 10 proc. tańsze. Zwolnienie z banderolowania ma z kolei ułatwić prowadzenie biznesu przez małych producentów, odpowiedników browarów rzemieślniczych.

Teraz wszystko – czyli ostateczny sukces cydru i perry w Polsce – zależy od tego czy te napoje polubią Polacy.

Cydr daleko za piwem

Obecnie choć Polska jest gigantem zwłaszcza w produkcji jabłek, Polacy piją cydr symbolicznie. Statystyczny Polak wypija rocznie... szklaneczkę cydru. Jednocześnie obywatel Wielkiej Brytanii gdzie jabłka nie są na topie konsumuje tego napoju 16 litrów.

Perry czyli podobny w technologii do jabłkowego cydru napój z groszek jest w Polsce praktycznie w ogóle nie znany.

Cydr z zawartością 4,5 proc. alkoholu jest odpowiednikiem piwa, a zwolnienie z akcyzy obejmuje napoje o zawartości alkoholu do 5 proc. Tyle mają piwa i to słabsze. Podobnie cydr, daleko więc mu do calvadosu, w którym lubują się Francuzi.

Owocowe  smaki piwa zachętą do polubienia cydru?

Nadzieje na wzrost konsumpcji cydru i perry w Polsce – a tym samym na zagospodarowanie w kraju znacznych ilości jabłek i gruszek, z których zbytem poza Polskę jest coraz większy problem – administracja rządowa wiąże z rosnącą popularnością piw o smaku owocowym, w które celuje wiele browarów rzemieślniczych, a także napojów będących mieszanką piwa bezalkoholowego z napojami owocowymi.

Takie napoje zyskują sympatię konsumentów, zwłaszcza gdy pochodzą z małych, lokalnych wytwórni. Dlatego choć praktycznie cydr przestaje być obarczony akcyzą - stawka zero procent akcyzy to nie to samo co zwolnienie z niej - rząd dodatkowo zdecydował się zwolnić producentów z obowiązku banderolowania cydru i perry.

Ma to ułatwić małym przedsiębiorstwom prowadzenie biznesu, a większa konkurencja to więcej nowości na rynku i szansa na przekonanie konsumentów do produktów o niskiej zawartości alkoholu powstających na bazie jabłek i gruszek. ([email protected]) fot. pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu