Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 26 kwietnia. Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda
13/01/2014 - 10:00

Cycoń o farmach wiatrowych. Będą zmiany w przepisach?

Czy mieszkanie zbyt blisko elektrowni wiatrowej może być szkodliwe? Sejm zajmuje się właśnie propozycjami zmian prawa budowlanego, które miałyby chronić przed negatywnym oddziaływaniem takich elektrowni. Głos w tej sprawie zabrał m.in. poseł Marian Cycoń.
W ubiegły piątek ( 10 stycznia) Sejm skierował poselski projekt nowelizacji ustawy – Prawo budowlane i ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym do Komisji Infrastruktury oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej w celu ponownego rozpatrzenia.
Zdaniem wnioskodawców celem projektu jest m.in. ochrona mieszkańców przed szkodliwym wpływem niekontrolowanego rozpowszechnienia elektrowni wiatrowych. Projekt przewiduje zakaz budowania takich elektrowni o mocy powyżej 500 kW bliżej niż 3 km od zabudowań mieszkalnych i terenów leśnych.
Pojawiły się dwa zasadnicze pytania: Czy po wejściu w życie ustawy projektowane na terenie powiatu kutnowskiego farmy wiatrowe będą wymagały nowych uzgodnień? (w związku z przepisem przejściowym, który przewiduje, że do postępowań wszczętych a nie zakończonych stosuje się nowe przepisy) i czy wybudowane wiatraki po 5 latach (taki jest okres przejściowy) znikną z naszego krajobrazu?
Głos zabrał poseł Ziemi Sądeckiej Marian Cycoń (PO), były burmistrz Starego Sącza:
- „Nie ulega wątpliwości, że kwestia zasad rządzących lokalizacją wiatraków powinna być uregulowana i to najpewniej znajdzie się w ustawie o odnawialnych źródłach energii. Procedowany projekt dotyczył tylko wycinka problematyki, a OZE to również obiekty hydrotechniczne, fotowoltaika i biomasa. To wszystko również wymaga uregulowań. (...)W czasie debaty nad tym projektem padały argumenty, że w Polsce montowane są używane wiatraki pochodzące z innych krajów, a zdemontowane tam z powodu niespełniania norm. (...) Wydaje się istotne, by w tym czasie, kiedy rynek będzie już uregulowany ustawą o OZE, mieć narzędzia, które zapobiegną sprowadzaniu i montowaniu w Polsce instalacji wyeksploatowanych i niespełniających odpowiednich norm" - stwierdził poseł Cycoń.
***
W projekcie zmian zapisano, że trzykilometrowa strefa ochronna ma być uwzględniona przez ministra środowiska przy wydawaniu rozporządzenia określającego warunki techniczne instalacji tego rodzaju. Według wnioskodawców proponowana nowelizacja zmierza także do utworzenia systemu społecznej i urzędowej kontroli nad procesem instalowania farm wiatrowych. Ponadto projekt przewiduje, że elektrownie wiatrowe o mocy ponad 100 kW będą mogły być lokalizowane wyłącznie na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Nie będzie to możliwe w drodze decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania, wydawanej w przypadku braku planu miejscowego. Proponowana nowelizacja zakłada także, że elektrownie wiatrowe o mocy przekraczającej 500 kW, wybudowane przed wejściem w życie proponowanej nowelizacji, będą musiały zostać dostosowane do nowych przepisów do końca 2017 r.

BOS
Fot: BOS
Źródło: stenogramy sejmowe
 






Dziękujemy za przesłanie błędu