Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 3 czerwca. Imieniny: Anatola, Leszka, Tamary
13/07/2012 - 10:44

Chełmiec: Wymienią lampy i po 4 latach będą na plusie

Ponad 500 lamp rtęciowych, które oświetlają gminę Chełmiec do końca września zastąpi tyle samo lamp sodowych. Po czterech latach użytkowania nowego oświetlenia gminie zwróci się koszt wymiany, a potem będzie zarabiać.
- W trakcie montażu lamp hybrydowych przy gminnych drogach zaczęliśmy się zastanawiać nad pozostałym oświetleniem gminy. Rocznie wydajemy na ten cel prawie pół miliona złotych, a jako gmina jesteśmy zobowiązani opłacać oświetlenie dróg gminnych, powiatowych i krajowych – mówi Artur Bochenek, zastępca wójta gminy Chełmiec. - Wspólnie z firmą Turon, która jest właścicielem słupów oświetleniowych opracowaliśmy plan kompleksowej wymiany oświetlenia ulicznego – dodaje.
Zanim nowe lapy pojawią się w oprawach gminni pracownicy wraz z Tauronem przeprowadzili inwentaryzację oświetlenia. Jak się okazało gminę Chełmiec oświetlają obecnie 153 lampy solarne, 513 lamp rtęciowych i 214 sodowych. Przy spisie lamp odkryto także, że za około 40 z nich, mimo że leżą na terenie sąsiednich gmin, płaci Chełmiec. Tauron zobligował się do obciążania za koszty świecenia i utrzymywania tych lamp odpowiednie gminy.
- Koszty oświetlenia gminy są wysokie przede wszystkim przez przestarzałe lampy rtęciowe, które też szybko się eksploatują i pobierają dużo mocy – uważa Bochenek. - Zastanawialiśmy się nad montażem lamp ledowych, ale są dwa razy droższe niż sodowe. Ich zakup zwróciłby się gminie po ośmiu latach użytkowania, a nie jak w przypadku sodowych, po czterech – dodaje.
Wymiana lamp obciąży budżet gminy kwotą 690 tys. zł. Kwota rozłożona będzie na trzy lata i - dzięki temu, że to Tauron dostarczy nowe oświetlenie – wliczona w rachunki za oświetlenie i konserwację. Dostawca energii obniżył też gminie o 70 proc. opłatę ryczałtową za konserwację lamp na okres dwóch lat.
- Tak naprawdę już od września będziemy płacić o około 30 proc. mniej niż do tej pory za oświetlenie. A to dzięki temu, że nowe lampy pobierać będą 70 W, a nie jak do tej pory 250-300 W – podkreśla zastępca wójta Chełmca. - Po czterech latach będziemy mogli już w budżecie gminy widzieć oszczędności płynące z nowego oświetlenia – dodaje.
Lampy zostaną też zaopatrzone w czujniki, dzięki którym będzie można regulować czas ich włączenia i wyłączenia. Jak zapowiedział Bochenek, to nie ostatnie inwestycje gminy w zakresie zmian proekologicznych. W planach są montaże kolejnych lamp hybrydowych, jeśli uda się gminie pozyskać fundusze unijne lub rządowe.

(ALF)
Fot. Archiwum






Dziękujemy za przesłanie błędu