Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 2 czerwca. Imieniny: Erazma, Marianny, Marzeny
04/06/2014 - 14:22

25 lat polskiej gospodarki według CBOS. Umiarkowany optymizm

Jak oceniamy 25 lat przemian ustrojowych? Z badań CBOS wynika, że oceniamy je przede wszystkim pod kątem kondycji polskiej gospodarki. 40 proc. Polaków uważa, że poprawiły się ich warunki materialne. 12 proc. jest niezadowolonych ze swojej sytuacji.
Na początku przemian, w roku 1989, proporcje te układały się odwrotne - niewiele ponad 10 proc. Polaków pozytywnie oceniało swoje warunki materialne, a około 40 proc. negatywnie.

Jak podano w komunikacie CBOS "od końca lat osiemdziesiątych aż do roku 1992 warunki materialne gospodarstw domowych się pogarszały - w roku 1991 ponad połowa ankietowanych oceniała je negatywnie, a mniej niż co dziesiąty pozytywnie. Wraz z ożywieniem gospodarczym, począwszy od 1992 roku oceny warunków materialnych gospodarstw domowych zaczęły się stopniowo poprawiać i przewaga ocen negatywnych nad pozytywnymi się zmniejszała" .

Zrównoważenie opinii nastąpiło w latach 1997-1998. Złych i dobrych ocen było wtedy mniej więcej tyle samo. Największe dysproporcje w ocenie warunków materialnych odnotowano w latach 2001-2003. Negatywnych ocen było wówczas dwa razy więcej. Począwszy od 2006 roku Polacy częściej określają warunki materialne swoich gospodarstw domowych jako dobre niż jako złe. "Bardzo dynamiczną poprawę ocen (...) odnotowywaliśmy mniej więcej do 2010 roku, w kolejnych latach nadal dostrzegalny jest pewien trend wzrostowy, lecz jego dynamika osłabła" -ocenia CBOS.

Z badań wynika, że ćwierć wieku temu, z upadkiem komunizmu oraz początkiem przekształceń polityczno-gospodarczych, wiązaliśmy duże oczekiwania. W 1990 roku blisko 50 proc. respondentów oceniało, że sytuacja kraju zmierza w dobrym kierunku, jednak już w 1991 roku optymizm szybko minął. W kolejnych latach dało się zauważyć, że osobiste postrzeganie sytuacji materialnej było ściśle związane z kondycją polskiej gospodarki. W okresach dobrej koniunktury nastroje społeczne się poprawiają, a w okresach spowolnienia gospodarczego, pogarszają.

Na początku transformacji dominował optymizm w ocenach ogólnej sytuacji w Polsce, natomiast bardzo krytycznie była postrzegana sytuacja gospodarcza w kraju. Jak jest teraz?

Dwukrotnie więcej respondentów jest niezadowolonych z sytuacji gospodarczej w Polsce niż zadowolonych, jednak oceny te są zdecydowanie lepsze niż w roku 1989.

(mika)
Źródło”Gospodarce.pl
Fot.
 






Dziękujemy za przesłanie błędu