Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 2 maja. Imieniny: Longiny, Toli, Zygmunta
26/10/2022 - 22:30

Rzeszów: ciepło można wyciągnąć nawet ze ścieków komunalnych

Rzeszowskie spółki miejskie będą współpracować z PGE Energia Ciepła. W obecnej sytuacji kryzysu energetycznego, rosnących cen konwencjonalnych paliw kopalnych oraz polityki klimatycznej Unii Europejskiej wzrasta zainteresowanie wykorzystaniem alternatywnych źródeł energii w przemyśle ciepłowniczym.

Rzeszowskie spółki miejskie będą współpracować z PGE Energia Ciepła. W obecnej sytuacji kryzysu energetycznego, rosnących cen konwencjonalnych paliw kopalnych oraz polityki klimatycznej Unii Europejskiej wzrasta zainteresowanie wykorzystaniem alternatywnych źródeł energii w przemyśle ciepłowniczym.
Polskie ciepłownictwo jest oparte głównie na węglu, w następnej kolejności na gazie. Te paliwa do wojny w Ukrainie były pozyskiwane głównie z Rosji. Ciepłownie kupują uprawnienia do emisji CO2 po coraz wyższych cenach. W obliczu nieuniknionej transformacji energetycznej paliwa alternatywne stanowią kierunek rozwojowy, w szczególności dla krajów, których położenie geograficzne nie jest korzystne, aby w dużym stopniu wykorzystywać energię geotermalną i wiatrową.

Przyszłością jest rozwój alternatywnych niskoemisyjnych źródeł energii. Trudne sytuacje są czynnikiem przyśpieszającym zmiany. I chociaż w najbliższym czasie bezpieczeństwo energetyczne wygrywa ze zrównoważonym rozwojem, to w celu uzyskania niezależności energetycznej nastąpi zwrot ku alternatywnym źródłom energii.

Kryzys energetyczny nie może więc wstrzymać transformacji energetycznej, wprost przeciwnie polskie ciepłownictwo musi zmniejszać zużycie paliw kopalnych i tym samym przyśpieszyć rozwój OZE i wykorzystywać ciepło z m. in. z odpadów, ścieków, dążyć do poprawy efektywność energetycznej budynków i postawić na rozwój technologii niskoemisyjnych.

Nową rolę w ciepłownictwie mogą spełniać oczyszczone ścieki komunalne i skuteczne metody zagospodarowania ciągle rosnących ilości osadów. W Polsce jest około 1800 oczyszczalni ścieków komunalnych. Wiele tych obiektów to nowoczesne oczyszczalnie wykorzystujące zaawansowane technologie, które pozwalając na pozbycie się zanieczyszczeń zawartych w ściekach.

Odpowiednio oczyszczone ścieki zazwyczaj trafiają do rzek lub innych zbiorników wodnych (kąpielisk, zaopatrzenia w wodę hodowli etc.) Ścieki oczyszczone, ze względu na ilość oraz temperaturę, dysponują ogromnym potencjałem energetycznym, który nie jest powszechnie wykorzystywany.

Z uwagi na wcześniej wspomniany potencjał energetyczny, ścieki oczyszczone są bardzo dobrym dolnym źródłem ciepła dla pomp ciepła typu woda-woda. Odpowiednio dobrane pompy ciepła umożliwiają współpracę z siecią ciepłowniczą, co poprawia efektywność całego systemu z wykorzystaniem OZE oraz ogranicza emisji CO2.

Ciepła szukają w ściekach komunalnych

W dniu 23 września 2022 r rzeszowskie spółki miejskie podpisały list intencyjny z elektrociepłownią o współpracy zakresie wykorzystania potencjału energetycznego ścieków komunalnych, przede wszystkim w zakresie ich parametrów, dostępnych technologii oraz możliwych lokalizacji na budowę instalacji wykorzystującej ścieki. Umowę zawarły PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Rzeszowie, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Rzeszowie.

Sygnatariusze listu zobowiązali się do powołania zespołu projektowego, który opracuje w ciągu 4 miesięcy analizę techniczną i ekonomiczną, która określi kluczowe założenia oraz potencjalne rezultaty inwestycji. Najnowsze technologie mają zapewnić mieszkańcom wyższy poziom życia.

Kogeneracja wraz z rozwojem sieci ciepłowniczych ma kluczowy wpływ na walkę ze zjawiskiem niskiej emisji w miastach, która jest główną przyczyną smogu. Pierwsza innowacyjna instalacja kogeneracyjna połączona z pompą ciepła, odzyskującą ciepło odpadowe ze ścieków została uruchomiana w 2020 r. przez firmę Veolia Energia Poznań w Szlachęcinie w Wielkopolsce. 

Niezwykle istotne są lokalne inwestycje w nowe technologie i rozbudowę sieci ciepłowniczych, podejmowane przez spółki ciepłownicze oraz stała współpraca firm energetycznych z partnerami samorządowymi. (Katarzyna Rajtar/ISW)







Dziękujemy za przesłanie błędu