Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 22 września. Imieniny: Maury, Milany, Tomasza
27/09/2017 - 22:05

JUTRO IDZIEMY DO KINA (39): Fascynacja umieraniem

JUTRO IDZIEMY DO KINA (39), czyli kolejny odcinek cyklu zapowiadającego premiery filmowe nadchodzącego weekendu. Gotowi? Tak więc zaczynamy.

„Przekrocz granicę. A śmierć przyjdzie za tobą” – głosi napis na niepokojącym plakacie nowego filmu Nielsa Ardena Opleva – Linia życia (2017).

Przypomnijmy, że pierwotna wersja Flatlinersów w reżyserii Joela Schumachera weszła na ekrany kin w 1990 roku i zdobyła uznanie sporego grona odbiorców i krytyki. Ówczesna produkcja powstała na podstawie scenariusza autorstwa Petera Filardi, a na jednym planie zdjęciowym spotkały się takie tuzy hollywoodzkiego aktorstwa jak: Kiefer Sutherland, Julia Roberts, William Baldwin czy Kevin Bacon.

To, co początkowo zapowiadało się na klasyczny remake filmu twórcy Upadku (Falling Down, 1993), finalnie okazało się jego sequelem, a ze starej gwardii powrotu doczekał się jedynie Sutherland, który ponownie zagra Nelsona Wrighta, ale już pod zmienionym nazwiskiem: „Gram profesora uniwersyteckiego. Będzie jasne, że jestem tą samą osobą, ale zmieniłem nazwisko [Dr Barry Wolfson] i musiałem ogarnąć swoje życie po eksperymentach sprzed lat” – tłumaczy aktor. 

Fabuła omawianego thrillera z pogranicza życia i śmierci niewiele odbiegać będzie od tej sprzed 27 lat. Pięcioro studentów medycyny pragnie poznać tajemnicę tego, co niedostępne człowiekowi. Chcąc dowiedzieć się, co znajduje się tuż za granicą życia, biorą udział w ekstremalnie niebezpiecznym eksperymencie. Poprzez czasowe zatrzymywanie akcji serca doświadczają stanów bliskich śmierci. Coraz bardziej ryzykowne badania zmuszają młodych ludzi do skonfrontowania się z grzechami przeszłości oraz paranormalnymi konsekwencjami wtargnięcia na „drugą stronę”.

W rolach głównych Linii życia Anno Domini 2017 zobaczymy nominowaną do Oscara Ellen Page (Incepcja [Inception, 2010, C. Nolan]), która wcieli się w rolę Courtney – spiritus movens śmiałego eksperymentu piątki studentów medycyny. Pozostała czwórka to znany z Łotra 1. Gwiezdnych wojen – historii (Rogue One: A Star Wars Story, 2016, G. Edwards) Diego Luna, oraz: Nina Dobrev (Pamiętniki wampirów [The Vampire Diaries, 2009-2017]), James Norton (Grantchester [2014-]) i Kiersey Clemens (Sąsiedzi 2 [Neighbors 2: Sorority Rising, 2016, N. Stoller]).

Produkcję wyreżyserował znany z pamiętnego Millennium: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet (Män som hatar kvinnor, 2009), czyli oryginalnej szwedzkiej wersji Dziewczyny z tatuażem (The Girl with the Dragon Tattoo, 2011) Davida Finchera z Danielem Craigiem i Rooney Marą w rolach głównych – Niels Arden Oplev. Film powstał na kanwie scenariusza autorstwa Bena Ripley'a (Kod nieśmiertelności [Source Code, 2011, D. Jones]), a na stanowisku producenta wykonawczego obsadzono nie byle kogo, bo samego Briana Olivera, osobę stojąca za sukcesem takich filmów jak: Czarny łabędź (Black Swan, 2010) Darrena Aronofsky'ego, Idy marcowe (The Ides of March, 2011) George'a Clooneya czy Przełęcz ocalonych (Hacksaw Ridge, 2016) Mela Gibsona. 

To, że studenciaki znów przekroczą granicę życia i śmierci – już wiemy. Po Netflixowym Odkryciu (The Discovery, 2017) Charliego McDowella, film Opleva jest kolejną w tym roku pop-naukową próbą zmierzenia się z tą tematyką. Osobiście Flatlinersów Joela Schumachera darzę sporym sentymentem, który w tym tygodniu bierze górę nad ciekawością. Tak więc Linia życia zyskuje w przededniu otwarcia kolejnego weekendu premier status filmu tygodnia, a sam film zostanie wkrótce przepuszczony przez recenzenckie sito Synekdochy, Nowy Sącz. Na koniec, w „gif-owym” skrócie, zestawienie wszystkich nowości wchodzących do repertuaru sądeckich kin.     

To tyle na dzisiaj, recenzja filmu już wkrótce, do zobaczenie w następnym odcinku, a jutro... idziemy do kina.

Szczegółowe informacje na temat pozostałych premier tygodnia, jak również aktualnego repertuaru znajdziecie na stronach internetowych sądeckich kin: kino-sokol.pl, helios.pl, kino.ckkrynica.pl i ldk.limanowa.pl. Natomiast więcej filmów bezwzględnie na synekdochanowysacz.blogspot.com, facebook.com/StowarzyszenieDlaMiasta i sadeczanin.info.

(oprac. Bartosz Szarek)
Fot.: kadr z filmu