Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 18 maja. Imieniny: Alicji, Edwina, Eryka
04/05/2024 - 05:55

Panele fotowoltaiczne czy turbina wiatrowa, co jest korzystniejsze w 2024 roku

Ostatnie wyłączenia instalacji fotowoltaicznych, groszowe ceny na dostarczaną energię i ostateczny brak możliwości powrotu do korzystniejszego systemu rozliczeń zniechęciły sporą grupę potencjalnych inwestorów – gospodarstw domowych do paneli fotowoltaicznych. Może więc postawić na prąd z wiatru, a ściślej z turbiny wiatrowej.

Bowiem by czerpać energię elektryczną z wiatru nie trzeba od razu stawiać wiatraka w pobliżu domu. Nowoczesne technologie dają do dyspozycji sporo urządzeń dużo mniejszych, które nawet potrzebują mniej miejsca, by stać się małą prywatną elektrownią nie mniej wydajną niż ta, któ®a działa w oparciu o panele fotowoltaiczne.

Jak wyjaśnia Maciej Czapla, Woltair Product Manager PV, w ostatnim czasie faktycznie wzrosło zainteresowanie przydomowymi turbinami wiatrowymi. Wynika ono z ogłoszenia nowego programu dotacji „Moja elektrownia wiatrowa“, który ma wejść w życie jeszcze w tym roku.

Czy wiatraki mogą stanowić zagrożenie dla rozwoju instalacji fotowoltaicznych w Polsce? W co warto zainwestować?

– Instalacja turbin wiatrowych to proces zdecydowanie bardziej skomplikowany od instalacji paneli fotowoltaicznych – już na wstępie ostrzega Maciej Czapla.

Czy turbina wiatrowa pozwala na elektryczną samowystarczalność

Na wydajność turbin wiatrowych wpływają trzy główne czynniki: moc turbiny wiatrowej, warunki pogodowe, warunki terenowe.

Kluczowym elementem jest oczywiście ten pierwszy – moc turbiny. Największe elektrownie wiatrowe do zabudowań mieszkalnych mają moc do 50 kW.

Przydomowe elektrownie wiatrowe charakteryzują się stosunkowo niską mocą, ale wystarcza, aby znacznie obniżyć zapotrzebowanie na dostawy prądu z sieci. Turbina wiatrowa może pokryć część zapotrzebowania gospodarstwa domowego na energię elektryczną – wyjaśnia ekspert.

Warunki pogodowe na danym terenie? Oczywiście, nie mamy wpływu na pogodę ani liczbę wietrznych dni w roku.

– W miejscach, gdzie często wieje wiatr, przydomowa elektrownia wiatrowa może dostarczyć taniej i czystej energii elektrycznej. W Polsce najbardziej optymalne miejsca na montaż to strefa nadbałtycka – wyjaśnia Maciej Czapla.

No i jeszcze trzecia kwestia – wysokość turbiny i ukształtowanie terenu.

– Wybór odpowiedniej lokalizacji jest ważny. Im wyżej postawimy turbinę wiatrową, tym lepiej wykorzystamy wiatr. Teren o otwartej przestrzeni bez przeszkód (np. drzew) również wpłynie na efektywność elektrowni wiatrowej – wyjaśnia ekspert.

Czy do montażu przydomowej turbiny wiatrowej potrzebne są zezwolenia?

Jak wyjaśnia ekspert, zgodnie z wytycznymi, jeśli zamontujemy turbinę wiatrową bezpośrednio do konstrukcji nośnej budynku, nie będziemy musieli uzyskiwać dodatkowych zezwoleń. Wymogiem jest, by jej wysokość nie przekroczyła 3 metrów ponad dach – wtedy nie będzie wymagane ani pozwolenie, ani zgłoszenie. Jeśli jednak wysokość turbiny przekroczy 3 metry, konieczne będzie zgłoszenie takiej inwestycji w urzędzie miasta lub gminy. Inne procedury obowiązują w przypadku elektrowni wiatrowej na oddzielnym fundamencie. Taka elektrownia jest traktowana jako obiekt budowlany i wymaga pozwolenia na budowę oraz pozwolenia na użytkowanie. Warto również pamiętać, że przydomowe elektrownie wiatrowe nie mogą być wyższe niż 30 metrów.

Koszt przydomowej turbiny wiatrowej

Koszt całkowity instalacji 5kW z montażem i osprzętem oscyluje w okolicach 70 000 zł brutto. Na tę cenę składa się turbina, przetwornica, okablowanie , montaż i odpowiednie zgłoszenia. Jest to kwota znacząca, biorąc pod uwagę, że instalacje fotowoltaiczne o podobnej mocy można zakupić już za około 18 500 zł brutto, w zależności od konstrukcji dachu. Z instalacji PV jesteśmy też w stanie wyprodukować więcej energii (średnio 1000kWh/ z 1kWp mocy)

- Branża jest zgodna odnośnie tego, że turbiny wiatrowe nie stanowią zagrożenia dla instalacji fotowoltaicznych. Szacuje się, iż popyt na PV będzie stały i kształtuje się na poziomie 20-25 tys. przyłączeń do sieci w miesiącu. Popularność turbin wiatrowych nie jest w naszym kraju tak wysoka, pomimo wzrostu zainteresowania spowodowanego przede wszystkim ogłoszeniem nowego programu dotacji - uważa Maciej Czapla..

Wiatraki mogą stanowić uzupełnienie dla instalacji fotowoltaicznych, a nie ich bezpośrednią konkurencję. Ze względu na bardzo wysoki koszt instalacji przydomowej turbiny wiatrowej, w przypadku technicznych możliwości dotyczących montażu paneli fotowoltaicznych, to właśnie to rozwiązanie powinno być bardziej rekomendowane.  [email protected]) fot. ELG21/pixabay/Freepik/Ray_Shrewsberry  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu