Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 26 maja. Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
20/02/2018 - 08:00

Stoczyły się na samo dno. Wstrząsające wyznania sądeckich alkoholiczek

Beata nigdy nie zapomni tego dnia, kiedy zabrała córce złoty łańcuszek, pamiątkę z pierwszej komunii świętej i zaniosła do lombardu, żeby mieć pieniądze na wódkę. Wtedy się coś w niej pękło. Rozpłakała się i wreszcie do niej dotarło, że już nie panuje nad swoim pijanym życiem. Poczuła, że sięgnęła dna i ktoś musi ją stamtąd wyciągnąć, że sama nie da rady, że potrzebuje pomocy.

Beata nigdy nie zapomni tego dnia, kiedy zabrała córce złoty łańcuszek, pamiątkę z pierwszej komunii świętej i zaniosła do lombardu, żeby mieć pieniądze na wódkę.   Wtedy się coś w niej pękło. Rozpłakała się i wreszcie do niej dotarło, że już nie panuje nad swoim pijanym życiem. Poczuła, że sięgnęła dna i ktoś musi ją stamtąd wyciągnąć, że sama nie da rady, że potrzebuje pomocy.

Wśród nich są świetnie wykształcone i dobrze zarabiające kobiety sukcesu nastawione na karierę, ale także wzorowe żony i matki, które stwierdziły, że najważniejsza w życiu jest rodzina. W tym nałogu panuje pełna demokracja i podobna droga, którą zmierza się do alkoholowego piekła.

Przeczytaj też Zwariowali! Będzie można kupić wódkę w kioskach w Nowym Sączu?

Dlaczego zaczynają pić? Reguły oczywiście nie ma, ale bardzo często możemy mówić o tak zwanym amerykańskim modelu sięgania po kieliszek - tłumaczy Bogdan Kajzer, psycholog z Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Nowym Sączu

- Kiedy kobiety nie pracują i zajmują się wyłącznie domem, dziećmi, często nabierają przekonania, że to, co robią nie znajduje uznania otoczenia. Mają poczucie osamotnienia i braku możliwości samorealizacji w sposób inny, niż tylko wykonywanie prostych czynności gospodarskich. Zderza się to z lasowanym, szczególnie przez kobiece pisma, pędem do kariery i życiowego sukcesu. To często prowadzi do depresji. Alkohol staje się wówczas środkiem na poprawę nastroju.

Kobiety bardzo często piją też z powodu uczuciowej pustki - dodaje psycholog. To wynika z ich psychicznej konstrukcji, która skutkuje rozbudowanymi potrzebami emocjonalnymi.

- Ich niezaspokojenie prowadzi często do głębokiej frustracji i to niezależnie od tego, co robią w życiu - czy pracują, czy też zajmują się wyłącznie domem. Bywa, że swój smutek topią w kieliszku. I szybko się uzależniają. Szybciej niż mężczyźni.

Bo kobiece picie w sposób znaczący różni się od tego męskiego i wynika z wzorców kulturowych. Mężczyźni najczęściej piją towarzysko i w sposób ekstremalny. Sięgają po mocne alkohole i lubią się upijać w krótkim czasie. Pijani mężczyźni nikogo nie szokują. Pijane kobiety wprost przeciwnie. Dlatego piją w sposób łagodniejszy, rozłożony na kilka etapów i sięgają po słabsze alkohole.

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji

Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!Dziękujemy za przesłanie błędu


Majowy miesięcznik "Sądeczanin" już w kioskach