Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
25/04/2020 - 16:50

Epidemia, szalejące ceny żywności i głodujący bankruci w Nowym Sączu

Los przedsiębiorców, powojennych i „pohiszpankowych” bankrutów, był straszny. Często razem z rodzinami popadali w nędzę, a nawet głód...


Już niebawem nowy, majowy numer miesięcznika Sądeczanin. A w nim także materiał dr Łukasza Połomskiego o czasach epidemii i wielkiego kryzysu, trapiącego mieszkańców Nowego Sącza w latach międzywojennych.

- Trwająca pandemia zmusza nas do myślenia na temat tego, jak będzie wyglądał świat po koronawirusie. Pojawiają się głosy, że epidemia jest wydarzeniem przełomowym w naszej historii. Kto wie, być może nawet 2020 r. kiedyś wyznaczy symboliczny koniec XX wieku - zastanawia się dr Łukasz Połomski na łamach majowego miesięcznika "Sądeczanin", (który będziemy niebawem oferowali Państwu w kilku modelach dystrybucji). -  Jedno jest pewne: będziemy zmagać się z poważnymi konsekwencjami gospodarczymi. Warto rzucić okiem jak robili to nasi przodkowie. Historia jest bowiem nauczycielką życia - dodaje autor.

TU KUPISZ PRENUMERATĘ MIESIĘCZNIKA "SĄDECZANIN"

- Los przedsiębiorców, powojennych i „pohiszpankowych” bankrutów, był straszny. Często razem z rodzinami popadali w nędzę, a nawet głód. Zjawisko szerzyło się, a odrodzona Polska nie miała możliwości, pomysłu i sposobu na likwidację tego problemu - pisze dr Połomski. - Ceny najbardziej podstawowych produktów - delikatnie mówiąc - szalały. Dla przykładu w naszym regionie w 1919 r. ceny soli z dnia na dzień potrafiły rosnąć po 20 procent.

Zobacz też: Cennik rozsad, owoców i warzyw z Maślanego Rynku (piątek 24 kwietnia)

Sądeczanie wiedzieli, że wartość towarów gwałtownie się zmienia, byli do tego przyzwyczajeni od 1914 r. Wówczas relacjonowano, że ludzie jedli nawet surowe mięso i to co znajdowali w lasach. Mieszczanie gromadzili własne zapasy, szczególnie mąkę, która szybko drożała. Szukali towarów rolniczych, w związku z czym wędrowali do okolicznych wsi. Sytuacja w 1919 r. niewiele się zmieniła....

Cały materiał,a także wiele innych, równie interesujących tekstów, znajdziesz w majowym wydaniu miesięcznika "Sądeczanin"! ([email protected])







Dziękujemy za przesłanie błędu