Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 26 maja. Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
28/05/2017 - 08:30

28 maja Zjazd Sądeczan. Przyjadą z całego świata do Małej Ojczyzny

Już po raz piąty porozrzucani po całym świecie mieszkańcy naszego regionu spotkają się przed Ołtarzem Papieskim w Starym Sączu na dorocznym Zjeździe Sądeczan. Wracają tu raz do roku, bo czują potrzebę kultywowania lokalnej tożsamości i kultury.

Raz do roku Zjazd Sądeczan łączy rodowitych mieszkańców oraz miłośników naszego regionu, którzy czują potrzebę kultywowania lokalnej tożsamości oraz troskę o społeczny i kulturowy rozwój Ziemi Sądeckiej. Już 28 maja spotkają się, jak zawsze, przy Ołtarzu Papieskim w Starym Sączu.

- We wspólnocie odnajdujemy więzy, które nas łączą: wiarę, tradycję, kulturę, język - przyznają zgodnie ci, którzy uczestniczyli  w dorocznych spotkaniach. - Historia, tradycja i solidarność społeczna stanowią o naszej tożsamości. 

Zobacz też Co będzie kulinarnym hitem Zjazdu Sądeczan? 

Chodzi o to, żeby duchowe i materialne dziedzictwo przodków zostało zachowane, a przywiązanie do Sądecczyzny stawało się czynnikiem budującym - podkreślają uczestnicy zjazdu. 

Jak zawsze uroczystości inauguruje msza święta.Ważnym punktem  zjazdu jest rozstrzygnięcie  Plebiscytu o Nagrodę Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa „Sądeczanin”. Wcześniej na plenerowej scenie prezentują się kandydaci do nagrody „zespoły regionalne, kapele i orkiestry dęte oraz osoby, które swoim dorobkiem twórczym i talentem artystycznym uczą szacunku do miejsca, w którym żyjemy, do tradycji i kultury naszego regionu, kultywują historię i tradycję naszej Małej Ojczyzny.

Zjazd Sądeczan to także radosny piknik z wieloma atrakcjami. Koneserzy mogą podziwiać dzieła twórców ludowych na największej w tym regionie wystawie.

Przeczytaj też Przeciągną linę i rzucą kapeluszem Zygmunta Berdychowskiego. Samorządowcy staną do rywalizacji w Turnieju Gmin

Są też konkursy dla organizacji pozarządowych, między innymi  Kół Gospodyń Wiejskich oraz dla  Ochotniczych Straży Pożarnych i innych służb mundurowych. Zjazdowi towarzyszy Turniej Gmin i Bieg Sądeczan oraz, już w przeddzień spotkania, Wieczorne Sądeczan Rozmowy.

Zobacz też Przeciągną linę i rzucą kapeluszem Zygmunta Berdychowskiego. Samorządowcy staną do rywalizacji w Turnieju Gmin 

Wierzymy, że nasza wspólna troska o promocję Sądecczyzny, jej potencjału i tradycji przysłuży się regionowi. Zapraszamy na to doniosłe i uroczyste wydarzenie - mówią organizatorzy ze Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa „Sądeczanin”

 28 maja 2017, Stary Sącz, Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II

Program V Zjazdu Sądeczan,

10:00  msza święta przy Ołtarzu Papieskim

11:30  Zjazd Sądeczan na błoniach starosądeckich

Występy zespołów regionalnych i orkiestr z Sądecczyzny

Ogłoszenie wyników V Plebiscytu o nagrodę Społeczno – Kulturalnego Towarzystwa „Sądeczanin”

Wystawa prac twórców ludowych

Zawody Ochotniczych Straży Pożarnych

Wystawa wyrobów regionalnych

pielgrzymkowy Bieg Sądeczan

Występ laureatów „Sądeckich Młodych Talentów”

Konkurs „Tradycyjna potrawa sądecka”

Prezentacja Kół Gospodyń Wiejskich             

Turniej Gmin

Pokazy plenerowe z udziałem zwierząt

Zabawy dla dzieci i rodzin

Występ laureatów „Sądeckich Młodych Talentów”

Losowanie nagród dla publiczności

Wydarzenie towarzyszące: Wieczorne Sądeczan Rozmowy - 27 maja, godz. 17.00 Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu.

(ami) P.B, fot. J.B

(P. B.)

Turniej gmin: Rzucali ziemniakiem i rżnęli pal [ZDJĘCIA]
Nikt nie sprostał reprezentacji gminy Korzenna w zawodach turnieju gmin, rozegranych podczas niedzielnego Zjazdu Sądeczan w Starym Sączu. Drugie miejsce zajął team z Łącka, na trzecim uplasowali się przedstawiciele Chełmca.


Dziękujemy za przesłanie błędu