Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 26 stycznia. Imieniny: Lutosława, Normy, Pauliny
02/05/2019 - 17:20

Orkiestra Dęta w Krużlowej. Kandydat do Nagrody SKT Sądeczanin, kat. instytucja

Orkiestra Dęta w Krużlowej to stały gość większości imprez organizowanych na terenie Ziemi Grybowskiej. Młodzi ludzie aktywnie uczestniczą w życiu społecznym regionu i jednocześnie zdobywają kolejne artystyczne laury. W tym roku Orkiestra Dęta z Krużlowej nominowana została do Nagrody SKT Sądeczanin w kategorii "Instytucja".Orkiestra Dęta w Krużlowej została założona w 2001 roku przy filii Gminnego Ośrodka Kultury w Krużlowej Wyżnej z inicjatywy Romana Kwoki, który jest także dyrygentem tej orkiestry.Oficjalną działalność orkiestra rozpoczęła 9 września 2001 roku, dając koncert podczas uroczystości związanej z poświęceniem i przekazaniem samochodu pożarniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Krużlowej Wyżnej. Orkiestra liczyła wówczas ledwie osiem osób.

Z roku na rok przybywało chętnych i zdolnych osób, które powiększyły grono orkiestry. Co warte podkreślenia, Orkiestrę Dętą w Krużlowej tworzą młodzi ludzie. W większości są to uczniowie szkół podstawowych, średnich i studenci. 

Zobacz też: Kto wygra tegoroczny konkurs na najlepszą, tradycyjną potrawę?

Orkiestra ciągle się rozwija, sięgając po coraz trudniejszy repertuar. W swoim dorobku posiada bardzo bogaty repertuar od opracowań muzycznych od pieśni kościelnych poprzez melodie ludowe, lekkie, taneczne aż po utwory patriotyczne i muzykę poważną/klasyczną. O artystycznym poziomie świadczą liczne nagrody i wyróżnienia np. pierwsze miejsce w II Przeglądzie Kolęd i Pastorałek Obszaru LGD "Korona Sądecka” w 2013 roku oraz wyróżnienia w Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych „Echo Trombity” w 2012 roku, 2014 r. i 2016 roku.

Młodzi muzycy są również mocno zaangażowani w życie społeczne regionu. Orkiestra Dęta z Krużlowej bierze udział w uroczystościach kościelnych organizowanych na terenie parafii Krużlowa. Jest też zapraszana przez inne parafie Ziemi Grybowskiej a nawet z Nowego Sącza. Z jej oprawy muzycznej korzystają też organizacje i stowarzyszenia, które zapraszają grupę do udziału w koncertach charytatywnych m.in. na rzecz misji – np. w Białej Niżnej, Grybowie czy Krużlowej. Orkiestra za swoje występy nie pobiera żadnych wynagrodzeń - wszyscy członkowie działają społecznie poświęcając swój wolny czas.

 Orkiestra reprezentowała też Gminę Grybów podczas Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego w 2014 roku dając piękny koncert na rynku w Krakowie.

Orkiestra Dęta w Krużlowej – SMS o treści SKT.17 pod numer 7168 (koszt 1,23 zł brutto) lub ZAGŁOSUJ ONLINE lub wydrukuj i wypełnij KUPON

MOŻESZ ZAGŁOSOWAĆ NA WSZYSTKIE TRZY SPOSOBY

Kliknij i zobacz listę wszystkich nominowanych w VII Plebiscycie O Nagrodę SKT Sądeczanin 2019.

ES e.stachura@sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu