Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 26 maja. Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
26/03/2024 - 12:50

Żarty się skończyły. W Nowym Sączu też umieramy z powodu smogu! Prezydent Handzel zaniedbał temat

O tym, że Nowy Sącz ma najgorsze powietrze w Europie rozpisywały się media lokalne, krajowe, a nawet zagraniczne. Co zarządzającym miastem przyszło z tej wiedzy? Na początku kadencji prezydent Ludomi Handzel postawił sobie za punkt honoru oczyszczenie powietrza w mieście, a jego dyrektor Wydziału Środowiska chwalił się nawet, że na smogu zjadł zęby… Po 5 latach okazuje się jednak, że to smog wygrał z prezydentem i dyrektorem.

Statystyki, bowiem są niepokojące – tylko w 2023 roku w sądeckim szpitalu na choroby płuc leczyło się około 1000 osób! 56 razy w 2022 roku zostały przekroczone wartości pyłów powstałych w procesie spalania (PM10) wynika z danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Danych za 2023 rok jeszcze nie ma.  
 
Fakty są przerażające
Już krótkotrwałe narażenie na oddychanie toksycznym powietrzem może powodować: nudności, bóle głowy, udary, a nawet przedwczesne zgony!  Dla dzieci natomiast oznacza gorsze wyniki w nauce, mniejszą aktywność przyswajania wiedzy w szkole, większe prawdopodobieństwo wystąpienia astmy – wynika z publikacji „CHORZY NA SMOG. Jak dni z wysokim poziomem zanieczyszczenia powietrza wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie?”. Dokument został przygotowany ze współpracy z Polskim Alarmem Smogowym. 

Autorzy publikacji podają również skutki długotrwałego narażenie na oddychanie zanieczyszczonym powietrzem. Prowadzą one do chorób nie tylko układu oddechowego, ale także układu krążenia, nerwowego, nowotworów!". Nie ma, więc żartów. Temat należy potraktować poważnie. 

 

Teczki z pomysłami i plastikowa butelka 
Podstawowym zadaniem, które pięć lat temu Ludomir Handzel postawił przed swoim dyrektorem Wydziału Środowiska było przedstawienie kompleksowego planu walki o czyste powietrze. 
Ten na spotkaniu z dziennikarzami pokazał kilka teczek, w których miały być szczelnie zamknięte świetne pomysły na poprawę powietrza w mieście. Zachęcał też mieszkańców Nowego Sącza do zaprzestania palenia plastikowymi butelkami...  Czy to naprawdę program na miarę 80-tysięcznego miasta? 

Ostatnio do wątpliwych sukcesów dyrektora zaliczyć można zwrot 2,5 mln zł, które Nowy Sącz otrzymał z programu „Czyste powietrze”. 

Produkcja bilbordów gigantów też może zanieczyszczać powietrze 
Były tez buńczuczne zapowiedzi akcji edukacyjnych w mieście, które miały podnieść świadomość nowosądeczan na temat zagrożeń związanych ze smogiem. Były te akcje? Jeśli tak to przeszły bez większego echa. A wiemy, że w prowadzeniu akcji informacyjnych… propagandowych pan prezydent Ludomir Handzel jest świetny. Wystarczy spojrzeć na zaśmiecone jego wizerunkiem miasto, szczególnie te gigantyczne bilbordy do produkcji, których zużyto pewnie sporo materiału emitującego spory ślad węglowy. 

Ludzie w Nowym Sączu także umierają z powodu smogu
„Pacjent eksponowany na zanieczyszczenie powietrza nie trafia do szpitala z opisem: „zatruty zanieczyszczonym powietrzem” (…) ale gołym okiem widać, że w tzw. okresie grzewczym, w miejscach i regionach, które są eksponowane na zanieczyszczenia powietrza, wzrasta liczba osób chorych i zgonów” – przekonują twórcy publikacji „CHORZY NA SMOG”. 
Trzeba, więc skończyć z demagogią i wziąć się do pracy. 

Korzyści zdrowotne mieszkańców Nowego Sącza znacząco przewyższą koszty inwestycji poniesionych na skuteczną walkę ze smogiem. Czas na zmiany w Nowym Sączu. Ludzie są najważniejsi! Widzą to wszyscy!


Prezydentowi udało się nawet rozzłościć sądeckie kobiety, które wraz z dziećmi dołączyły do Iwony Mularczyk Kandydatki PiS na Prezydenta Miasta. Panie protestowały pod sądeckim ratuszem domagając się poważnego potraktowania tematu. Jak podkreślały, chodzi o zdrowie ich rodzin, w szczególności dzieci. 
Co na to pozostali kandydaci?

Najgłośniej w tej sprawie wypowiada się wspomniana już Iwona Mularczyk, która cyklicznie organizuje konferencje w temacie poprawy jakości powietrza, którym oddychają Sądeczanie. Pewnie dlatego ma wsparcie kobiet, które podkreślają, że ich zdaniem tylko kobieta będąca matką może poważnie i empatycznie podejść do tematu poprawy jakości powietrza.  Ryszard Nowak również wie o co chodzi, pozostali kandydaci nie wykazują się zbytnią aktywnością w tym temacie…A szkoda, bo przecież chodzi o zdrowie nas wszystkich. Będziemy na bieżąco monitorować działania kandydatów w tym temacie. 

Źródło: „CHORZY NA SMOG. Jak dni z wysokim poziomem zanieczyszczenia powietrza wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie?”.(Materiał finansowany ze środków KW Prawo i Sprawiedliwość)

Artykuł sponsorowanyDziękujemy za przesłanie błędu