Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 23 czerwca. Imieniny: Albina, Wandy, Zenona
09/06/2024 - 10:00

Z samego rana już była kolejka. Tak wybierają europosłów w Nowym Sączu [ZDJĘCIA]

- Najpierw modlitwa, potem obowiązek wobec ojczyzny, bo właśnie taj należy traktować wybory do Europarlamentu - mówi mieszaniec osiedla Zawada w Nowym Sączu. Zaraz po godzinie dziewiątej rano przy urnach pojawili się ci, którzy z samego rana poszli do kościoła.

"Najpierw modlitwa, potem obowiązek wobec ojczyzny"

Zaraz po dziewiątej mieszczącej się w szkole podstawowej na Osiedlu Zawada Obwodowej Komisji Wyborczej nr 33  ustawiła się kolejka do głosowania tych, którzy z samego rannego uczestniczyli w niedzielnym nabożeństwie, a potem  przyszli zagłosować.

- Najpierw modlitwa, potem obowiązek wobec ojczyzny, bo właśnie taj należy traktować wybory do Parlamentu Europejskiego  –  powtarzali ci, którzy przyszli wrzucić swój głos do urny.

- Ci, którzy nie głosują, sami odbierają sobie prawo do decydowania o naszym kraju. Potem ludzie narzekają: to jest źle, tamto jest źle… powinni potem usłyszeć: trzeba było pójść i głosować – mówi jeden z mieszkańców osiedla.   

Czytaj też Rekordowa waloryzacja na kontach emerytalnych. Ta gigantyczna kwota przebiła barierę 

 "Niepójście na wybory w ramach „protestu” jest absurdalne"

- Często słyszę od rówieśników, ze nie ma na kogo głosować. Nie mnie to oceniać, ale wybory są bodźcem do tego, żeby zacząć się interesować się  sytuacją polityczną i gospodarcza naszego kraju, także w kontekście przynależności do Unii Europejskiej, -  Niepójście na wybory w ramach „protestu” jest absurdalne – podkreśla Damian, który studiuje w Krakowie i przyjechał na weekend do rodziców.

- Ci, którzy nie głosują, nie powinni potem narzekać, bo nie robią nic, żeby przyczynić się do ewentualnej zmiany. Demokracja nie jest systemem idealnym. Nigdy nie będzie ugrupowania, które spełniłoby nasze wszystkie oczekiwania.  Czasem trzeba głosować na kogoś, kto choć części spełnia nasze oczekiwania – dodaje Damian.

Czytaj też Jak Jolanta Juszkiewcz, nowa burmistrz Limanowej, rządzi w samorządowym rankingu i w mieście [WIDEO]  

Co zabrać do lokalu wyborczego

Do lokalu wyborczego trzeba wziąć dokument tożsamości; dokument pozwoli na znalezienie wyborcy w spisie wyborców i dopuszczenie go do głosowania. Jeśli wyborca będzie korzystał z zaświadczenia o prawie do głosowania, komisja dopisze go do spisu wyborców.

Aby oddać ważny głos, należy wpisać znak X w kratkę znajdującą się po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata. Za nieważny uznaje się głos, gdy wyborca w żadnej z kratek nie postawi znaku X lub zagłosuje na więcej niż jedną osobę.

Do udziału w głosowaniu w Polsce uprawnionych jest 28 mln 952 tys. 443 wyborców; wybory odbywają się w 31 tys. 830 obwodach głosowania, z czego 29 tys. 735 to obwody stałe, a 1789 — odrębne. Za granicą utworzono 299 obwodów głosowania, zaś na statkach — 7.

Czytaj też Cudo! Raj na ziemi pod Nowym Sączem na cztery pory roku [ZDJĘCIA] 

Polacy wybiorą jednego europosła więcej

W tegorocznych wyborach do PE w Polsce wybierzemy 53 europosłów (o jednego więcej niż poprzednio) spośród 1019 kandydatów. Wśród kandydatów 53 proc. stanowią mężczyźni, a 47 proc. to kobiety. Najstarszy kandydat, który wystartuje na Pomorzu, ma 88 lat, zaś najmłodszy, który wystartuje w okręgu obejmującym województwo kujawsko-pomorskie, ma 21 lat. Średnia wieku kandydatów wynosi 48 lat.

Listy wyborcze wystawiło łącznie 11 komitetów, z czego 7 zarejestrowało kandydatów we wszystkich 13 okręgach. Z listą nr 1 w wyborach do PE startuje Trzecia Droga, z nr 2 Konfederacja, z nr 3 Bezpartyjni Samorządowcy, z nr 4 Polexit, z nr 5 Koalicja Obywatelska, z nr 6 Lewica, z nr 7 Prawo i Sprawiedliwość. ([email protected]) fpt. j,


.






Dziękujemy za przesłanie błędu