Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 20 maja. Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny
09/05/2024 - 00:20

Walka buldogów pod dywanem, Kaczyński pogonił małopolski zarząd PiS. Odkleją Kozłowskiego od stołka?

Gorąco zrobiło się w małopolskim sejmiku. Choć większością dysponuje Prawo i Sprawiedliwość, to kandydat na nowego marszałka, rekomendowany przez... PiS, nie uzyskał akceptacji. Czy w partii doszło do rozłamu? Czy w sejmiku toczy się walka buldogów pod dywanem? Kto będzie rządził województwem? W środę wieczorem do akcji wkroczył sam prezes. Jarosław Kaczyński, na czele wojewódzkich struktur partii, w miejsce Andrzeja Adamczyka postawił... Łukasza Kmitę, który poległ w głosowaniu na nowego marszałka.

Dlaczego Łukasz Kmita poległ w głosowaniu

Ostatnie tygodnie przyniosły wiele spekulacji na temat tego, kto dostanie posadę marszałka. Według informacji “Onetu”, o czym pisaliśmy przed dwoma tygodniami, największe szanse miał Łukasz Kmita, a więc były wojewoda, a obecnie poseł. Głośno było jednak również o walkach frakcji wewnątrz PiS. Inne rozwiązanie miała bowiem postulować grupa skupiona wokół szefa małopolskich struktur partii Andrzeja Adamczyka.

Jak się skończyło? Podczas  pierwszej, rozstrzygającej o władzach sejmiku sesji  kandydatura Kmity nie uzyskała wymaganej liczby głosów. Za jego powołaniem zagłosowało tylko 13 osób. Przeciw było 22, a 2 osoby się wstrzymały. Oznacza to zatem, że również część radnych PiS-u wyraziła swój sprzeciw.

Na przewodniczącego sejmiku ponownie został wybrany Jan Tadeusz Duda (prywatnie ojciec prezydenta RP). Pełnił tę funkcję również przez część poprzedniej kadencji. 

Rozłam w małopolskim Prawie i Sprawiedliwości?

Skoro  Łukasz Kmita nie zyskał akceptacji radnych, u marszałkowskiej władzy nadal pozostaje Witold Kozłowski.

-  Musi być zachowana ciągłość władzy – mówi w rozmowie z „Sądeczaninem” przewodniczący sejmiku Jan Tadeusz Duda.  Dopóki sejmik nie dokona ponownego wyboru, nadal funkcję tę sprawuje marszałek Kozłowski.

 Dlaczego Łukasz Kmita otrzymał zaledwie trzynaście głosów poparcia, choć Prawo i Sprawiedliwość ma większość w sejmiku? - Takie są reguły demokracji -  odpowiada przewodniczący.

Czy to dowodzi rozłamu w partii?  – Ależ skąd – mówi krótko i kończy rozmowę, tłumacząc to udziałem w rozpoczynającej się sesji krakowskiej rady miasta.

Czytaj też Przelicytował? Dlaczego Marek Kwiatkowski przegrał bitwę o fotel starosty na kolejną kadencję [WIDEO]

"Walka buldogów pod dywanem"

Innego zdania jest były sądecki poseł, a obecnie wojewódzki radny Jan Duda.  - "Klub PiS ” - cudzysłów jak najbardziej na miejscu, bo tak naprawdę to tylko grupki różnych interesów, co było widoczne podczas głosowań - napisał w mediach społecznościowych. -  Walka buldogów pod dywanem, tak to wyglądało, a Małopolska?, to postaw sukna. Gorzkie to słowa, ale jestem je winien dziesiątkom tysięcy moich Wyborców. Może nastąpi opamiętanie i słowa ślubowania nie będą tylko pustą, ładnie brzmiącą formułką - pisze z goryczą Duda.

Jak długo wojewódzkim samorządem będzie rządził marszałek poprzedniej kadencji? 

Sejmik  musi teraz znaleźć nowego kandydata, który uzyska poparcie większości. W środę wieczorem, jak poinformował Ryszard Terlecki, prezes PiS, Jarosław Kaczyński, odwołał cały zarząd partii w Małopolsce i na czele wojewódzkich struktur postawił Łukasza Kmitę.

Przypomnijmy, że po wyborach Prawo i Sprawiedliwość ma 21 mandatów, dzięki czemu dysponuje samodzielną większością (łącznie w sejmiku zasiada 39 osób). Oprócz tego 12 radnych ma Koalicja Obywatelska, a 6 - Trzecia Droga. Pełną listę nazwisk można znależćTUTAJ.

([email protected], [email protected], fot.: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, MP)







Dziękujemy za przesłanie błędu