Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
07/06/2024 - 13:00

Marek Sowa: chcemy Polski w Unii Europejskiej czy w Rosji?

Samorządowcy od wielu lat zaangażowani w sprawy Krakowa oraz miast i miasteczek Małopolski wsparli dziś Marka Sowę, kandydującego w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jak podkreślali, to człowiek, który posiada ogromne doświadczenie w działaniach na rzecz mieszkańców – zarówno jako marszałek województwa, ale też jako poseł. Swoją wiedzę i doświadczenie umiejętnie wykorzysta w Parlamencie Europejskim.

Jak mówi sam kandydat, przed nami szczególne wybory. „Od ich wyniku będzie zależeć, czy będziemy dalej żyć w zjednoczonej Europie, czy też może sami przy wyborczych urnach zdecydujemy o odwrocie w stronę Rosji” – podkreśla Marek Sowa. Parlamentarzyści, samorządowcy, a także byli marszałkowie województwa małopolskiego spotkali się na konferencji prasowej, podczas której poparli Marka Sowę.

Wśród wspierających kandydata Koalicji Obywatelskiej byli m.in. byli marszałkowie województwa Janusz Sepioł i Jacek Krupa, aktualni posłowie (Katarzyna Matusik-Lipiec i Dominik Jaśkowiec), przewodniczący Rady Miasta Krakowa (Jakub Kosek), liczni radni, starostowie, burmistrzowie, wójtowie. Wcześniej poparli go prezydenci największych małopolskich miast (Krakowa, Tarnowa, Nowego Sącza i Oświęcimia). Jak podkreślali, wspólnie z Markiem Sową pracują od lat na rzecz Małopolski i jest to sprawdzony kandydat.

„Zna Małopolskę jak mało kto”

- Marek Sowa to wulkan energii. To człowiek, który wybiera najtrudniejsze zadania i je realizuje. Jest skutecznym politykiem i samorządowcem, wieloletnim marszałkiem województwa, który zna nasz region jak mało kto. Skuteczność, doświadczenie, pracowitość to cechy Marka Sowy, dlatego warto oddać na niego głos w wyborach – mówiła posłanka
Katarzyna Matusik-Lipiec.

Przeciwstawił się Obajtkowi

Janusz Sepioł, podkreślał z kolei, że Marek Sowa jest człowiekiem, który nigdy nie zawiódł nadziei doświadczonego samorządowca i senatora (Janusz Sepioł był m.in. poprzednikiem Marka Sowy w fotelu marszałka województwa). - Marek Sowa był radnym, marszałkiem, posłem. Teraz czas na Parlament Europejski. Cenię w Marku Sowie jego szlachetną odwagę. Był właściwie jedynym posłem, który podjął walkę z Danielem Obajtkiem w czasach, gdy ten miał polityczne bojówki, zgraję dziennikarzy i prawników. Marek Sowa się temu przeciwstawił – mówił Sepioł. Wolność nie jest dana raz na zawsze

Samorządowcy obecni na konferencji podkreślali przy tym, że zaangażowanie Marka Sowy w sprawy samorządu rozpoczęło się już 30 lat temu. To właśnie działając na rzecz samorządu był m.in. Marszałkiem Województwa Małopolskiego (2010-2015), a czas jego pracy na rzecz regionu to okres bardzo dynamicznego rozwoju Małopolski. Od 2015 roku jest posłem na Sejm RP, gdzie ostatnio sprawuje m.in. funkcję Wiceprzewodniczącego Komisji ds. Afery Wizowej.

- Kilka dni temu obchodziliśmy Dzień Wolności i Praw Obywatelskich. 4 czerwca 1989 roku wybraliśmy wolność, ale nie jest ona dana raz na zawsze. Trzeba ciągle o nią dbać – mówił
Marek Sowa i podkreślał, że ludziom „Solidarności” zawdzięczamy, że możemy żyć w wolnym kraju.

Nasz wybór wtedy, nasz wybór dziś

Zwracał jednak uwagę, że to, w jakim kraju żyjemy, zawdzięczamy własnym wyborom. - Wstąpiliśmy do NATO, do Unii Europejskiej – to otworzyło zupełnie nowe możliwości dla Polski, Małopolski, dla każdej lokalnej wspólnoty. Jak bardzo zmienił się nasz region w ostatnich 20 latach można opowiadać godzinami. Stoimy jednak przed niezwykle istotnym momentem – to wybór naszych przedstawicieli w Parlamencie Europejskim.

- To wybór rozwoju, w którym kierunku Unia Europejska będzie się rozwijać. Wybieramy naszą przyszłość i bezpieczeństwo – mówił Marek Sowa. - Albo będziemy częścią świata zachodniego i pozostaniemy w Unii Europejskiej, albo wybierzemy swoich patronów w Rosji – podkreślił kandydat Koalicji Obywatelskiej.

Prosto z Krakowa Marek Sowa pojechał do Nowego Sącza, gdzie spotkał się w Parku Strzeleckim z mieszkańcami i wziął udział w Pikniku Europejskim zorganizowanym przez PO Nowy Sącz. (opr. red) Fot. BP Marka SowyDziękujemy za przesłanie błędu