Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 16 czerwca. Imieniny: Aliny, Anety, Benona
12/03/2024 - 14:50

Konfederacja z wyborczymi problemami w Nowym Sączu. Znamy listę do rady miasta

Od dłuższego czasu wiadomo, że kandydatem na prezydenta Nowego Sącza komitetu Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy jest Ryszard Wilk. Kto jednak wystartuje do rady miasta? Znamy już pełną listę, choć przy rejestracji pojawiły się problemy.

Wybory samorządowe w Nowym Sączu

Niecały miesiąc pozostał do wyborów samorządowych. Kampania widoczna jest już na ulicach naszych gmin. Plakatów i banerów nie brakuje. Kandydaci zabiegają o poparcie na różne sposoby.

Za nami już oficjalne prezentacje list. Swoich kandydatów podczas konwencji lub konferencji prasowych zaprezentowały wszystkie komitety z Nowego Sącza. Wyjątkiem jest Konfederacja, która do wyborów idzie wspólnie z Bezpartyjnymi Samorządowcami. Póki co pokazała oficjalnie jedynie swojego kandydata na prezydenta, którym został poseł Ryszard Wilk.

Konfederacja z problemami przy rejestracji list do rady miasta

Co z kandydatami do rady miasta? Tutaj powstał mały problem. Kilka dni temu Miejska Komisja Wyborcza, na mocy uchwały, wezwała komitet do usunięcia wad, jakie pojawiły się w zgłoszeniu. Chodziło o cztery osoby (Paweł Cabak, Kamil Dutkowski, Wiktor Grotek, Mariola Świstek), które miały nie posiadać prawa wybieralności. Komisja powołała się na zapisy kodeksu wyborczego. Czytamy w nim, że “w wyborach do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego – bierne prawo wyborcze ma osoba mająca prawo wybierania tych organów”.

O co dokładnie chodziło? Zapytaliśmy Mariusza Bożyka, który, jako osoba upoważniona przez pełnomocnika wyborczego, zgłaszał komitet. Wyjaśnił, że wszystkie wady miały zostać już usunięte.

- Problem, który się pojawił dotyczył stałego miejsca do głosowania. Mimo tego, że osoby te mieszkają w mieście od wielu lat, nie miały potrzeby wewnętrznej do zgłoszenia tego w urzędzie, bo używały zgłoszeń jednorazowych - tłumaczy Mariusz Bożyk.

Jak dodał, wszystkie wymagane formalności zostały dopełnione i stan osobowy na listach pozostał bez zmian. Na przedstawicieli komitetu będzie można głosować we wszystkich czterech okręgach. Dowiedzieliśmy się również, że niebawem ma zostać zaprezentowany program wyborczy. ([email protected], fot.: TK)

Kto startuje do rady miasta Nowego Sącza z listy komitetu Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy? Pełna lista na następnej stronie







Dziękujemy za przesłanie błędu