Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 14 czerwca. Imieniny: Bazylego, Elizy, Justyny
05/04/2024 - 17:10

To będzie wielka atrakcja w Nowym Sączu

Centrum Popularyzacji Nauki „Dom Sędziwoja", MagCentrum Popularyzacji Nauki „Dom Sędziwoja", Magia to Nauka, Sądecki Festiwal Nauki Sędziwoja, Konferencja Naukowa „Sędziwój – Dosięgać Gwiazd”, Gra Miejska „Poznaj Nowy Sącz z Sędziwojem” – to moja kolejna propozycja dla Sądeczanek i Sądeczan, którą planuję zrealizować jako prezydent Nowego Sącza – mówi Ryszard Nowak.ia to Nauka, Sądecki Festiwal Nauki Sędziwoja, Konferencja Naukowa „Sędziwój – Dosięgać Gwiazd”, Gra Miejska „Poznaj Nowy Sącz z Sędziwojem” – to moja kolejna propozycja dla Sądeczanek i Sądeczan, którą planuję zrealizować jako prezydent Nowego Sącza – mówi Ryszard Nowak.

Dlaczego Sędziwój?

- Nadszedł już czas, by na nowo odkryć niezwykłą postać związaną z naszym regionem i miastem, zaprezentować go jako wzór do naśladowania dla młodych pokoleń, ale także dzięki niej przyciągnąć do Nowego Sącza turystów – mówi Ryszard Nowak, bezpartyjny kandydat na prezydenta Nowego Sącza startujący z własnego Komitetu WIOSNA 2024. - Na mapie Polski jest już kilkanaście Centrów Nauki, gdzie dzieci i młodzież mogą zdobywać wiedzę w ciekawy sposób. Chciałbym, żeby Nowy Sącz także znalazł się w gronie tych miast.

W tym celu warto wykorzystać postać słynnego alchemika Sędziwoja. Sądeczanom głównie kojarzy się z legendą, ponieważ miał on zamieniać metale nieszlachetne w złoto, a w noc sylwestrową rozrzucać złote dukaty na rynku w Nowym Sączu.

- To jednak postać wybitna, nie tylko alchemik, ale także filozof, medyk, astronom i podróżnik. To najprawdopodobniej odkrywca tlenu i osoba, która miała ogromny wkład w rozwój fizyki i chemii – dodaje Ryszard Nowak. - Stąd pomysł, by wykorzystać środki unijne i stworzyć Centrum Popularyzacji Nauki Dom Sędziwoja w samym centrum Nowego Sącza, by zapewniać dzieciom i młodzieży ciekawe miejsce do zdobywania wiedzy, a turystom miejsce do ciekawego spędzenia czasu i poznawania historii naszego miasta. Takie miejsce pozwoli też na ożywienie naszej pięknej starówki.

Według podań historycznych, gdy Sędziwój przebywał w Nowym Sączu, mieszkał w jednym z budynków znajdujących się w północnej pierzei rynku. Dziś nie ma tam miejsca, by utworzyć Centrum Nauki, ale Ryszard Nowak proponuje, by wykorzystać na ten cel ogromną pustą kamienicę przy ulicy Wąskiej.

- Ludomir Handzel obiecał, że sprawi, że ten budynek będzie tętnił życiem. Jednak, jak wiele jego działań, i to było powierzchowne. Odświeżył tynk, który już odpada i wystawił kamienicę na sprzedaż - nikt się nią jednak nie zainteresował. To właśnie symbol naszego miasta w kadencji Ludomira Handzla – przypudrowany trup – dodaje Ryszard Nowak.

Zdaniem Ryszarda Nowaka, to władze miasta muszą wziąć na siebie obowiązek odnowienia tego miejsca dzięki unijnym środkom.

- Dokładnie znam tę kamienicę. W piwnicach, odwiedzający mogliby przenieść się do Złotego Polskiego Wieku i poznać najlepszy okres w historii naszego kraju, który przypada właśnie na lata życia Sędziwoja: 1566 – 1636. Tam też przedstawimy życiowe koleje losu słynnego naukowca. Pierwsze i drugie piętro to interaktywne sale doświadczania świata i nauki – fizyki, chemii, matematyki, czy medycyny. Poddasze to wielka mapa nieba, skąd dzięki teleskopom będzie też można podziwiać odległe gwiazdy i planety – wyjaśnia Ryszard Nowak.

Zdaniem kandydata na prezydenta Nowego Sącza, Sędziwój powinien stać się produktem marketingowym, jednym z symboli miasta.

- Oprócz stworzenia Centrum Nauki, proponuję także nową kilkudniową imprezę na rynku w Nowym Sączu „Magia to Nauka” - Sądecki Festiwal Nauki Sędziwoja. Wydarzenie połączymy z konferencją naukową „Sędziwój – Dosięgnąć Gwiazd”. Ale na tym nie koniec - stworzymy także grę miejską „Poznaj Nowy Sącz z Sędziwojem”, a w centrum miasta stanie jego pomnik – deklaruje Ryszard Nowak. – To wszystko wpłynie na podniesienie atrakcyjności naszego Miasta, a jego mieszkańcom zapewni dodatkowe miejsca pracy i przychody.

Materiał finansowany przez KWW Ryszarda Nowaka Wiosna 2024

To będzie wielka atrakcja w Nowym Sączu
Centrum Popularyzacji Nauki „Dom Sędziwoja", Magia to Nauka, Sądecki Festiwal Nauki Sędziwoja, Konferencja Naukowa „Sędziwój – Dosięgać Gwiazd”, Gra Miejska „Poznaj Nowy Sącz z Sędziwojem” – to moja kolejna propozycja dla Sądeczanek i Sądeczan, którą planuję zrealizować jako prezydent Nowego Sącza – mówi Ryszard Nowak.

Artykuł sponsorowanyDziękujemy za przesłanie błędu