Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 2 października. Imieniny: Racheli, Sławy, Teofila
08/09/2023 - 10:30

Mamy pierwszego pomazańca, wiemy kto idzie do Sejmu! Wyborcze zmiany na ostatnią chwilę. Tydzień w sądeckiej polityce

Oficjalnie poznaliśmy już wszystkich kandydatów do sejmu z naszego okręgu. Na finiszu nie brakowało zmian i przetasowań na listach. W Nowym Sączu kampania wyborcza powoli się rozkręca. W mieście pojawiają się pierwsze banery. Niektóre zdążyły już zostać zamazane. A największe emocje dopiero przed nami…

Kampania wyborcza powoli się rozkręca

To dopiero początek kampanii wyborczej. Największe emocje związane z batalią o sejm i senat dopiero przed nami. Politycy są jednak coraz aktywniejsi, starając się zachęcić Polaków do ich oferty programowej.

Zobacz także: Huczy od plotek na prawicy, lewica się obraziła, wszyscy polują na mandaty. Tydzień w sądeckiej polityce

Zanim poszczególni kandydaci zaczną zabiegać o głosy, musieli najpierw przekonać liderów swoich partii, że warto umieścić ich na liście. W minionym tygodniu zapadły ostateczne decyzje. 6 września minął termin rejestracji. Poszczególne komitety prezentowały swoje wyborcze drużyny na konferencjach prasowych.

Zmiany na listach Prawa i Sprawiedliwości oraz Koalicji Obywatelskiej

W sobotę (2 września) swoich kandydatów z okręgu nr 14 przedstawiło na sądeckim rynku Prawo i Sprawiedliwość. Czołowymi postaciami będą tutaj wicemarszałek sejmu Ryszard Terlecki (startujący z jedynki) i wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk (drugi na liście). Wielki nieobecny to z kolei obecny poseł Jan Duda.

Choć wydawało się, że kształt listy nie ulegnie już zmianie, to kolejny raz potwierdziło się, że w polityce nigdy nic nie wiadomo… Finalnie okazało się bowiem, że wypadła z niej radna powiatu nowosądeckiego - Joanna Szewczyk-Kubacka. Jednocześnie wicestarosta powiatu nowosądeckiego Antoni Koszyk został przesunięty z miejsca 20 na 17. Wszystko dlatego, że na ostatnią pozycję wskoczył Bogdan Pęk. 

Obecny radny wojewódzki w przeszłości zasiadał już w sejmie przez trzy kadencje. Był również senatorem oraz deputowanym do Parlamentu Europejskiego. Teraz ponownie powalczy o mandat poselski.

Swoją listę zaprezentowała oficjalnie również Koalicja Obywatelska. Także w jej przypadku mamy zmianę. Choć pierwotnie mówiło się, że trójką będzie aktywistka Strajku Kobiet - Barbara Żytkowicz, to ostatecznie zajmie czwartą pozycję. Na jej miejsce wskoczyła natomiast Elżbieta Ruchała. Adwokat była już w przeszłości kandydatką do sejmu oraz sejmiku województwa małopolskiego. Mandatu jednak nie uzyskała. 

Znane są już również pełne listy Konfederacji, Trzeciej Drogi oraz Lewicy (jako jedyna wystawiła tylko 13 osób). Oprócz nich mieszkańcy naszego okręgu będą mogli głosować na kandydatów Bezpartyjnych Samorządowców (jedynką będzie Małgorzata Gromala z Jadamwoli) oraz komitetu Polska jest Jedna (listę otwiera Rafał Piech - prezydent Siemianowic Śląskich).

W Nowym Sączu banery wyborcze już widoczne

Nieodłącznym elementem każdych wyborów są oczywiście banery. W wielu miejscach Nowego Sącza możemy je już zaobserwować. Póki co widoczni są w większości politycy Konfederacji. Pojawiają się już jednak także kandydaci Prawa i Sprawiedliwości.

Kilka dni temu swój baner na parkingu przy ul. Barbackiego umieścił poseł Patryk Wicher. Nie minęło jednak wiele czasu zanim został z jednej strony pomazany. Szybko został stamtąd więc zabrany.  Takich sytuacji zapewne będzie w czasie kampanii wyborczej sporo…

Wizerunek jest dla każdego polityka bardzo ważny. Do umieszczenia na banerze wybierają zawsze swoje najlepsze zdjęcia. To, które wybrał Patryk Wicher jest niezwykle podobne do tego sprzed czterech lat i poprzedniej kampanii. A może wybrał takie samo?

Przypomnijmy, że wybory odbędą się 15 października. Przed nami zatem nieco ponad miesiąc kampanii, w czasie której na pewno będzie się działo bardzo dużo. Emocji nie zabraknie również na Sądecczyźnie. ([email protected], fot.: TK, MP, JM, screen Google Maps)

Aby zobaczyć wszystkich kandydatów z każdego komitetu przejdź na kolejne stronyDziękujemy za przesłanie błędu