Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 30 maja. Imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
15/10/2023 - 20:05

Kilka incydentów wyborczych. W Nowym Sączu i regionie

Sądecka policja otrzymała w dniu wyborów parlamentarnych dwa zgłoszenia, dotyczące incydentów wyborczych. Policjanci będą wyjaśniać czy w jednym przypadku doszło do złamania ciszy wyborczej, a w drugim czy z jednego z lokali wyborca wyniósł kartę do głosowania. Jak dowiedzieliśmy się w biurze prasowym małopolskiej policji incydenty wyborcze zostały też odnotowane w powiecie limanowskim oraz gorlickim. We wszystkich tych sprawach policja prowadzi postępowanie.

Przypomnijmy, że trwa cisza wyborcza i referendalna. Obowiązuje ona od północy z piątku na sobotę. Za jej złamanie grożą bardzo wysokie kary.

W niedzielę, 15 października do południa sądecka policja została powiadomiona o dwóch incydentach wyborczych.

Naruszenie ciszy wyborczej w Nowym Sączu?

W jednym przypadku było to zawiadomienie o możliwości naruszenia ciszy wyborczej w Nowym Sączu.

- Jeden z kierowców poruszał się po Nowym Sączu samochodem, a za szybą auta miał plakat wyborczy. Zatrzymał się na jednym z parkingów – powiedziała „Sądeczaninowi” nadkom. Justyna Basiaga, rzecznik sądeckiej policji. – Tłumaczył się, że zapomniał plakat ściągnąć. Policjanci zabezpieczyli ten materiał wyborczy. W tej sprawie będą prowadzone czynności wyjaśniające w związku z art. 498 Kodeksu wyborczego.

Zgodnie z tym artykułem, osobie, która prowadzi agitację wyborczą grozi kara grzywny.

Wyniósł kartę wyborczą z lokalu do wyborczego?

Drugi incydent wyborczy, jak mówi pani rzecznik, dotyczy tego, że z jednego z lokali wyborczych w Nowym Sączu miała zostać wyniesiona karta do głosowania.

- Otrzymaliśmy zgłoszenie, że mężczyzna prawdopodobnie wyniósł z lokalu wyborczego kartę do głosowania – mówi rzecznik sądeckiej policji.

Ta sprawa również będzie wyjaśniana.

Artykuł 497a Kodeksu wyborczego mówi: „kto w dniu wyborów wynosi kartę do głosowania poza lokal wyborczy lub taką kartę poza lokalem wyborczym przyjmuje, lub posiada, nie będąc do tego uprawnionym, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2”.

Także dzisiaj, w niedzielę wyborczą odnotowano też jeden incydent wyborczy w Ropie (powiat gorlicki).

- Jeden z wyborców w lokalu wyborczym podarł karty do głosowania, wrzucił je do urny i wyszedł z lokalu – powiedziała „Sądeczaninowi” Katarzyna Cisło, rzecznik małopolskiej policji. – Takie zachowanie traktowane jest jako incydent wyborczy i przestępstwo z art. 248 Kodeksu wyborczego. Czyn ten jest zagrożony karą pozbawienia wolności do trzech lat.

- W sobotę (14 października), policjanci zauważyli, że na tabliczce przy wjeździe do miasta Mszana Dolna ktoś przymocował karton z napisem, sugerującym preferencje polityczne – mówi rzeczniczka małopolskiej policji. - Funkcjonariusze zajmują się sprawą.

([email protected], fot. TK), © Materiał chroniony prawem autorskim.Dziękujemy za przesłanie błędu