Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 22 maja. Imieniny: Emila, Neleny, Romy
01/09/2018 - 16:20

Pierwsza wyborcza afera w Nowym Sączu. Ktoś majstrował przy sondzie?

Czy uchodzącym za bastion PiS Nowym Sączem może rządzić prezydent z Platformy Obywatelskiej? To pytanie każe zadać wynik pierwszego wyborczego sondażu, który właśnie trafił do sieci. Prowadzi w nim Leszek Zegzda, który jednak czuje oddech na plecach Iwony Mularczyk. Ale nie to okazało się aferą. Jedna z kandydatek, Małgorzata Belska, odkryła, że ktoś mógł manipulować wyborczą sondą Apestera opublikowaną w serwisie sadeczanin.info.

Z sondażu Instytutu Badań Samorządowych (IBS) wynika, że w pierwszej turze dojdzie do decydującego starcia między PiS i PO.

Mieszkańcy Nowego Sącza zapytani o to, na kogo zagłosowaliby w wyborach na prezydenta miasta w pierwszej  turze, najczęściej wskazywali kandydata Koalicji Obywatelskiej. Leszek Zegzda – osiągnął w sondażu najwyższy wynik – 23,43 proc. głosów. Startująca z Komitetu Wyborczego Prawa i Sprawiedliwości Iwona Mularczyk uplasowała się na drugiej pozycji z wynikiem 20,70 proc.  

Czytaj też Wyrzucają Belską z PiS, bo stanęła do walki z Mularczykową

Różnica między tymi kandydatami wynosi jedynie 2,73 punktu procentowego. To może oznaczać, że to właśnie między tą dwójką dojdzie do finałowej bitwy w drugiej turze.

Następne miejsca przypadają kolejno Ludomirowi Handzlowi (12,50 proc.), Krzysztofowi Głucowi (11,33 proc.) i Jerzemu Gwiżdżowi (10,94 proc.). Najniższy wynik – 3,52 proc., osiągnął Rafał Skąpski z SLD Lewica Razem.  

W sondażu nie uwzględniono Małgorzaty Belskiej, która swój oficjalny start w wyborach ogłosiła w środę.

Czytaj też Krzysztof Głuc kandydatem na prezydenta Nowego Sącza. Jak sfinansuje kampanię?

Z wyników sondażu wynika, że do zdobycia jest jeszcze 17,58 procent. Właśnie tylu   badanych nie zdecydowało, na którego z kandydatów oddałoby swój głos. Prognozowana frekwencja to 50,89 proc.

Przypomnijmy, że cztery lata temutemu były to jedne z najbardziej wyrównanych wyborów w Polsce, ostatecznie zakończyły się wynikiem 50,31proc. na korzyść odchodzącego teraz Prezydenta Ryszarda Nowaka.

Czytaj też Wygrana Nowaka. Radość zwycięstwa poprzedzona emocjami sięgającymi zenitu. Były nerwy napięte jak struny, momenty zwątpienia i wzruszenia aż do łez

Małgorzata Belska opublikowała na swym profilu filmik pokazujący jak można manipulować wynikami zamieszczonej przez nas sondy Apestera. Okazuje się, że wystarczy przejść w tryb prywatny przeglądarki, oddać głos, po czym zamknąć okno i potem wszystko powtórzyć od nowa. Zrobiliśmy tak dwukrotnie, faktycznie - można. Więcej nam się nie chciało, ale prawdopodobnie ktoś mógł zrobić to znacznie więcej razy.

[email protected] fot. archiwum

Zobacz także w tej kategoriiDziękujemy za przesłanie błędu