Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 26 listopada. Imieniny: Leona, Leonarda, Lesławy
28/04/2017 - 08:30

Żonkile znów przyniosą nadzieję do Sądeckiego Hospocjum

Już 30 kwietnia w niedzielę po raz kolejny w Nowym Sączu odbędzie się akcja Pola Nadziei. - Prowadzona będzie, dzięki zgodzie biskupa tarnowskiego, przy kościołach w Nowym Sączu, Starym Sączu oraz w Świniarsku, Librantowej i Piątkowej. Jak co roku w akcję, której symbolem jest żonkil włącza się ponad 100 wolontariuszy – mówi szef sądeckiego hospicjum Mieczysław Kaczwiński. W ubiegłym roku w ramach akcji udało się zebrać 41 tysięcy 365 złotych 51 groszy.

- Żonkile są międzynarodowym symbolem nadziei, przypominają nam o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy w trudnym okresie odchodzenia z tego świata. Wiosną, kiedy kwitną, zbieramy fundusze dla Sądeckiego Hospicjum w zamian za datek, wręczając ofiarodawcom żonkile – przybliża po raz kolejny ideę akcji Kaczwiński.

- Celem prowadzonej akcji jest pozyskiwanie  środków finansowych koniecznych do opieki nad chorymi w ostatnim okresie ich życia oraz  szerzenie idei hospicyjnej, a przede wszystkim uwrażliwianie młodych ludzi na potrzeby osób chorych – podkreśla.

- W sądeckim hospicjum świadczona jest opieka medyczna, pielęgnacyjna, duchowa, psychologiczna, fizjoterapeutyczna. Co ważne: środki zebrane w tym roku przeznaczone zostaną również na funkcjonowanie nowootwartego oddziału dla osób przewlekle chorych, który nie posiada kontraktu z NFZ.  

- W ubiegłym roku w ramach akcji udało się zebrać 41 tysięcy 365 złotych 51 groszy. Z tych środków sfinansowano między innymi: budowę wiaty będącej zabudową tarasu na którym pacjenci mogą spędzać czas latem osłonięci od palącego słońca, zakup leków i środków opatrunkowych – przypomina.

Zobacz też: Akcja „Pola Nadziei”. Żonkil za datek na Sądeckie Hospicjum

Grono wolontariuszy składać się będzie z:

słuchaczy szkół: ŻA K,  Zespół Regionalny „SĄDECZOKI” pod opieką Barbary Sławeckiej oraz rodziców, Zespół Regionalny „PIĄTKOWIOKI ” z Nowego Sącza, I Liceum Ogólnokształcące w Starym Sączu pod opieką Małgorzaty Jawor i Teresy Szewczyk,  Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu pod opieką Małgorzaty  oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Starym Sączu pod opieką Dominiki Olech i Justyny Sowińskiej, Zespół Szkół Elektryczno-Mechanicznych pod opieką Małgorzaty Matląg oraz Zespół Szkół Sióstr Niepokalanek w Nowym Sączu, zuchy i harcerze z IV nowosądeckiej drużyny wielopoziomowej „Trzy Żywioły” z opiekunami i rodzicami z Zabełcza, młodzież z parafii Jana Pawła II, młodzież z Zespołu Szkół w Świniarsku, Zarząd osiedla Dąbrówka, TKKF w Nowym Sączu, wolontariusze ze Stowarzyszenia „Tradycja i Przyszłość” pod opieką radnego Andrzeja Bodzionego oraz członkowie Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Sądeckie Hospicjum”. Zebrane podczas akcji środki zostaną przeznaczone na funkcjonowanie i potrzeby podopiecznych Sądeckiego Hospicjum oraz Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego.

Pola Nadziei” są programem, który został stworzony przez Organizację Charytatywną Marie Curie CancerCare w Wielkiej Brytanii. Ideą programu jest pozyskiwanie funduszy na utrzymanie hospicjów w Wielkiej Brytanii, a także edukacja i uwrażliwienie społeczeństwa na los nieuleczalnie chorych. W 1998 roku Organizacja MCCC w Edynburgu obchodziła swoje 50-lecie. Przygotowując się do obchodów tej uroczystości, mając za patronkę Marię Skłodowską Curie, postanowiła zapoznać ze swoją pracą jedno z polskich hospicjów. Kraków jest miastem bliźniaczym z Edynburgiem, zatem to on został wybrany jako miejsce polskiej edycji „Pól Nadziei”

Zobacz też: Rekordowa akcja „Pola Nadziei”. Zebrano ponad 41 tysięcy złotych

W Nowym Sączu po raz pierwszy kwestę na rzecz opieki osób nieuleczalnie chorych, którą świadczy Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Sądeckie Hospicjum” zorganizowano w 2004 roku.

- Zapraszamy wszystkich do wsparcia akcji, niech w każdym domu pojawi się żonkil, który wyrósł na Polach Nadziei – gorąco zachęcają organizatorzy.

ES [email protected]  Fot.: archiwum Mieczysława KaczwińskiegoDziękujemy za przesłanie błędu