Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 16 czerwca. Imieniny: Aliny, Anety, Benona
08/12/2023 - 16:00

Zmieniła się stawka opłaty uzdrowiskowej w Tyliczu. Ile wynosi

Od 1 grudnia wzrosła stawka opłaty uzdrowiskowej w Tyliczu z 2,3 zł do 3 zł. Uchwałę w tej sprawie podjęła rada miasta Krynicy-Zdroju 24 lutego 2023 roku.

W styczniu 2023 roku Tylicz (gmina Krynica-Zdrój) oficjalne wpisano na listę polskich uzdrowisk, co wiąże się z objęciem miejscowości ustawą "O lecznictwie uzdrowiskowym oraz strefą uzdrowiskową C". Wcześniej odbywały się w tej sprawie konsultacje z mieszkańcami, przeprowadzono też wiele analiz. 

Status kurortu oznacza podniesienie prestiżu miejscowości, a oprócz tego przynosi korzyści finansowe. Chodzi zarówno o wyższe środki z opłaty uzdrowiskowej, jak i dotacje, które uzdrowiska otrzymują z budżetu państwa. 

W lutym, podczas sesji rady miasta rozszerzono krynicką strefę ochrony uzdrowiskowej "C" o Tylicz. Tym samym obszar uzdrowiska Krynica-Zdrój objął granice administracyjne nie tylko miasta, ale także sołectwa Tylicz. Radni wówczas podjęli też uchwałę dotyczącą opłaty uzdrowiskowej. 

- Wysokość opłaty uzdrowiskowej w Tyliczu, która uchwałą weszła w życie 1 kwietnia i obowiązywała do 30 listopada 2023 roku, pozostawała na dotychczasowym poziomie (opłaty miejscowej) i wynosiła 2,3 zł.

- wyjaśnia radna Iwona Grzebyk-Dulak. 

- Od 1 grudnia 2023 roku wzrosła o 70 groszy i wynosi 3 zł.

Tylicz posiada wody mineralne, tężnię solankową. Zimą uruchomiane są tutaj stacje narciarskie. Ciekawostką geologiczną jest mofeta, chłodny wyziew wulkaniczny, z którego wydobywa się dwutlenek węgla. (MK), fot. ilustracyjne (MK). 

 

 Dziękujemy za przesłanie błędu