Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 26 maja. Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
24/07/2018 - 11:55

Zmarł Włodzimierz Lupa, Zasłużony Obywatel Nowego Sącza

Z przykrością informujemy, że w wieku 89 lat zmarł Włodzimierz Lupa- jeden z twórców tzw. Eksperymentu Sądeckiego.

W dniu 21 lipca 2018 r. w wieku 89 lat, zmarł zasłużony Obywatel Miasta Nowego Sącza – Dr inż. Włodzimierz Lupa. Absolwent I Liceum w Nowym Sączu i Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Był ostatnim żyjącym  współtwórcą tzw. Eksperymentu Sądeckiego, dającego kiedyś naszemu miastu podwaliny do dynamicznego rozwoju. Szef nowosądeckiego Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Rolnictwa (SITR), działacz komitetu NOT ds. Kształtowania Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, członek zarządu Sądeckiej Federacji SNT NOT.

Za swoje zasługi decyzją XVIII Krajowego Zjazdu Delegatów Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Rolnictwa został uhonorowany dożywotnią Godnością Honorowego Członka SITR. Twórca i wieloletni kierownik Stacji Kwarantanny i Ochrony Roślin przy ul. Głowackiego wraz ze szklarniami w Nowym Sączu. Ta jednostka badawcza była nie tylko innowacyjna jak na ówczesne czasy, ale przede wszystkim nie odbiegała od zachodnich ośrodków badawczych tego typu. Był też twórcą Instytutu Ochrony Roślin w Nowym Sączu, będącego naukową placówką Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu. Warto wspomnieć, że Instytut został powołany ze względu na badania naukowe Dr inż. Lupy, które wdrażano do produkcji. Kierował Instytutem przez 15 lat. 

Jako naukowiec był stypendystą rządu Francji i pracownikiem naukowym Instytutu Pasteura w Paryżu. Prowadził także prace naukowe podczas pobytu na stypendium w Szwajcarii, Holandii i Belgi. Jego liczne publikacje naukowe dotyczyły szeroko pojętego zagadnienia biologicznych metod ochrony roślin redukujących chemię. Za swoje zasługi został umieszczony w Almanachu Entomologów Polskich XX wieku. Swoją wiedzą dzielił się z młodymi, był wykładowcą między innymi w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu. Odznaczony Złotą Odznaką NOT oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi. Jego pasją były góry, dlatego oprócz pracy naukowej był również przewodnikiem PTTK. Specjalizował się w Beskidach, Pieninach oraz Bieszczadach. W 2004 r. został uhonorowany przez Zarząd Główny PTTK dyplomem za Zasługi w Upowszechnianiu Turystyki i Krajoznawstwa. Był człowiekiem, który swoje życie zawodowe poświęcił dla rozwoju miasta i regionu nowosądeckiego.

O swoim tacie pani Agnieszka Lupa mówi nie kryjąc emocji- Dla mnie był przede wszystkim mądrym i kochanym ojcem, który nauczył mnie, jak ogromne znaczenie w życiu człowieka ma wiedza i pasja. Był przedstawicielem tego pokolenia, dla którego podstawowym kryterium działania nie były tylko i wyłącznie pieniądze. Swoim życiem pokazywał jak wiele można osiągnąć, jeśli tylko człowiek chce. Bardzo mocno ukształtował mój sposób patrzenia na świat, w którym są zasady, których się nie łamie i z którymi się nie polemizuje. Dla mojej córki i liczę, że dla innych młodych ludzi, był i będzie przykładem osoby, która potrafi iść do przodu, spokojnie patrząc za siebie i z nadzieją przed siebie”- wspomina córka pana Włodzimierza.

-Takich ludzi jak mój tata w mieście jest coraz mniej. Przedsiębiorcy, którzy potrafili coś robić dla tego miasta, niekoniecznie zarabiając na tym, powoli się wykruszają. Myślę, że powinniśmy o tych wszystkich ludziach pamiętać. Nie tylko o moim tacie, ale o  wszystkich, którzy budowali i tworzyli coś dla tego miasta, którzy potrafili to robić z przekonania i z jak najlepszych intencji, nie koniecznie patrząc  tylko i wyłącznie przez pryzmat pieniędzy. To byli ludzie, którzy pozostawili dla miasta i jego mieszkańców to, co dzisiaj jest takie rzadkie, czyli normalną, ludzką dobroć i wykształcenie w pełnym tego słowa znaczeniu, za którym szła nie tylko i wyłącznie wiedza praktyczna i teoretyczna ale cała kultura osobista i przywiązanie do tego miasta. Myślę, że to właśnie jest bardziej istotne od wszelkich tytułów czy osiągnięć. Chciałabym, aby mój tata i wszyscy Ci ludzie nie odchodzili w zapomnienie- dodaje Agnieszka Lupa.

Msza żałobna w intencji Włodzimierza Lupy odbędzie się w czwartek 26 lipca 2018 r. o godz. 9:00 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Sączu. O godz 13:00 odbędzie się uroczystość pogrzebowa na cmentarzu komunalnym przy ulicy Śniadeckich w Nowym Sączu.

KK

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji

Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!Dziękujemy za przesłanie błędu


Majowy miesięcznik "Sądeczanin" już w kioskach