Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 30 października. Imieniny: Augustyny, Łukasza, Urbana
14/07/2020 - 07:45

Zawiesili zwiedzanie zabytkowej cerkwi w Powroźniku. Wszystko przez koronawirusa

Zwiedzanie zabytkowej cerkwi p.w. św. Jakuba Młodszego w Powroźniku zostało zawieszone do odwołania. Jak czytamy w informacji na profilu społecznościowym świątyni, powodem jest Covid-19, stwierdzony w rodzinie przewodnika i jej opiekuna, który trafił na kwarantannę.

Od dzisiaj, 13 lipca do odwołania zawieszone jest zwiedzanie zabytkowej cerkwi pw. św. Jakuba Młodszego w Powroźniku. Na profilu świątyni w mediach społecznościowych czytamy: 

- W rodzinie miejscowego przewodnika i opiekuna jest osoba chora na Covid-19. Musimy poczekać na wyniki badań czy przewodnik jest zdrowy i bez narażenia gości może wrócić do pracy.

Drewniana cerkiew z 1604 roku pod wezwaniem św. Jakuba Młodszego w Powroźniku (obecnie kościół rzymskokatolicki) jest najstarszą nie tylko w tym regionie, ale i w całych Karpatach.

W ubiegłym roku przeszła renowację, zamontowano w niej przeciwpożarowy system zraszający, wymieniono poszycie gontowe, żeby woda z dachu nie przeciekała do wnętrza i nie niszczyła cennych zabytków

W 2019 roku świątynie odwiedziło niemal czterdzieści tysięcy osób. Najwięcej zwiedzających zanotowano od maja do października. Szczyt odwiedzin przypadł na sierpień, gdy w świątyni odnotowano 6 tyś. polskich turystów.

Oprócz naszych rodaków, cerkiew wpisaną w 2013 roku na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego odwiedzili zagraniczni goście, w sumie 1896 osób. Najwięcej w październiku, a mianowicie 269.

(MK) fot. arch. aut.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)