Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 9 czerwca. Imieniny: Anny-Marii, Felicjana, Sławoja
19/02/2023 - 08:30

Zakonnik podczas rekolekcji zmuszał dzieci do seksu. Próbował uniknąć kary

Na dwa i pół roku trafi do więzienia zakonnik Jarosław O., który został skazany przez sąd za molestowanie seksualne i zmuszanie przemocą do seksu. Duchowny skrzywdził trzech nastoletnich chłopców podczas rekolekcji, które prowadził w Szalowej.

Sąd Najwyższy nie zgodził się na uchylenie wyroku i uniewinnienie zakonnika Jarosława O., który został oskarżony o molestowanie seksualne i zmuszanie przemocą do seksu. Sąd Najwyższy podtrzymał wyrok nowosądeckiego sądu okręgowego, który w 2021 r. skazał duchownego na dwa i pół roku więzienia i dożywotnio zakazał mu pracy z dzieci.

Zobacz też Sąd skazał zakonnika na dwa i pół roku więzienia. Duchowny molestował chłopców

Tak jak już informowaliśmy jakiś czas temu, Prokuratura Okręgowa w Nowym Sączu postawiła duchownemu aż trzy zarzuty. Według śledczych, kapłan miał przemocą doprowadzić do gwałtu jedną z pokrzywdzonych osób. W stosunku do swojej drugiej ofiary miał wykorzystać zależność jaka występuje między kapłanem i lektorem i doprowadzić do obcowania płciowego. Oba przestępstwa popełnił w październiku 2009 roku w Szalowej, podczas rekolekcji, które prowadził w tej parafii.

Z kolei trzecie przestępstwo, którego miał dopuścić się zakonnik, polegało na wykorzystaniu bezradności osoby pokrzywdzonej, która była pod wpływem alkoholu i doprowadzeniu jej do „poddania się innej czynności seksualnej”. Do tego przestępstwa miało dojść w lutym 2012 roku.

Zobacz też Zakonnik oskarżony o molestowanie. Miał skrzywdzić aż trzy osoby

Przestępstwa popełnione przez zakonnika ojca Jarosława O. wyszły na jaw podczas postępowania prowadzonego przeciwko ks. Marianowi W. – byłemu proboszczowi w Szalowej.

31 grudnia 2020 r. Sąd Rejonowy w Gorlicach skazał zakonnika na dwa i pół roku więzienia. Duchowny otrzymał również dożywotni zakaz wykonywania jakiejkolwiek pracy związanej z edukacją, wychowywaniem i opieką nad dziećmi oraz siedmioletni zakaz zbliżania się do pokrzywdzonych.

W lipcu 2021 r. wyrok gorlickiego sądu podtrzymał Sąd Okręgowy w Nowym Sączu, a teraz Sąd Najwyższy oddalił kasację i ostatecznie zakończył tę sprawę. Zakonnik najbliższe lata spędzi za kratami. (RG, Fot. Ilustracyjna Pixabay)

Dziękujemy za przesłanie błędu