Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 12 sierpnia. Imieniny: Hilarii, Juliana, Lecha
25/11/2019 - 05:50

Zabójcza pogoda. Podusimy się dziś w Nowym Sączu!

Nie ma deszczu, nie wieje wiatr, taka pogoda jest zabójcza dla mieszkańców Kotliny Sądeckiej, która dusi się od brudnej, smogowej mgły. Sytuacja jest dramatyczna. Jak ostrzega Główny Inspektorat Ochrony Środowiska dziś może zostać przekroczony poziom stężenia zabójczego dla naszego zdrowia pyłu zawieszonego PM10.

Czy w Nowym Sączu najlepiej chodzić  dziś w maskach antysmogowych? Główny Inspektorat Ochrony Środowiska bije na alarm. We wtorek istnieje ryzyko przekroczenia poziomu alarmowego trzeciego stopnia pyłu PM10. 

Czytaj też Zatruwają całą okolicę. Smród palonych śmieci, podejrzany dym, noc w Nowym Sączu

Spacer w smogowym powietrzu może okazać się szczególnie niebezpieczny dla tych, którzy chorują na astmę, cierpią na alergię czy duszności.

- Zanieczyszczone powietrze, którym oddychamy, niszczy drogi oddechowe - mówiła w rozmowie z portalem „Sądeczanin” Jadwiga Żółcińska, lekarz pulmonolog. Zwiększa się niedotlenienie naszego organizmu.

Czytaj też Raport grozy. Przeliczyli smog w Nowym Sączu na liczbę wypalonych papierosów

Czym się to może skończyć? Na przykład zapaleniem błony śluzowej nosa i gardła, zapaleniem oskrzeli czy zapaleniem płuc. Może wystąpić także chroniczny kaszel.

Przy takim zanieczyszczeniu nie warto też wietrzyć mieszkań, nawet gdy wydaje nam się, że oddychamy w pomieszczeniu nieświeżym powietrzem. To, co jest za oknem, jest dużo gorsze! - radzą specjaliści i mówią, że najskuteczniejszym sposobem ochrony przed smogiem dla osób, które na co dzień przemierzają miasto, są maseczki.

Czym oddychaliśmy w Nowym Sączu w nocy z poniedziałku na sobotę? I znowu groza! I znowu smogowy szczyt był o godzinie dwudziestej drugiej.

[email protected] fot. archiwum. powietrze.malopolska.pl,Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)